Uroczystości Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

03.05.2022

Uroczystości Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

3 maja na Jasnej Górze odbyły się uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Mszy świętej na jasnogórskich błoniach przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W uroczystej mszy świętej udział wzięło kilka tysięcy wiernych. – Dzisiaj za przyczyną naszej Matki i Królowej chcemy wołać o Boże miłosierdzie dla nas i dla całego świata, a zwłaszcza o pokój dla Ukrainy, pociechę dla zdruzgotanych wojną i nadzieję dla tych, którzy stracili wszystko, a zwłaszcza swoich najbliższych. Wołamy z głębi naszych serc do Królowej Polski, Matki nadziei i pocieszenia, aby przyjęła pod swoją szczególną opiekę także umęczony Naród ukraiński – mówił o. Arnold Chrapkowski, Generał Zakonu Paulinów, witając pielgrzymów.

Podczas nabożeństwa odnowiono Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego.

Jak informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry, 3 maja 1966 r. Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Wyszyńskiego złożył Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie.

Na wielokrotnie stawiane zarzuty co do słowa „niewola” Kardynał odpowiadał: „jesteśmy w wielorakiej niewoli, która nas nęka. Jest to niewola polityczna, niewola nacisku ateistycznej moralności, niewola społeczna i ekonomiczna, a wreszcie niewola osobistych grzechów i nałogów. Sposobem wydobycia się z niej ma być dobrowolne oddanie się w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła, która doprowadzi nas do Chrystusa. Dobrowolnie przyjęta niewola konsekwentnego życia chrześcijańskiego, prowadzonego z pomocą Maryi, może stać się okupem za wolność Kościoła nie tylko w Polsce, ale i w całym świecie (17 I 1965 r.).

  • RED/BPJG
Najnowsze artykuły