Uwaga na wilki

21.07.2019

Uwaga na wilki

Nadleśnictwo w Złotym Potoku potwierdziło, że na terenie lasów przyległych do miejscowości Osiny już kilkukrotnie zaobserwowano wilka.

Dzięki ścisłej ochronie gatunkowej, liczebność i zasięg występowania wilka w Polsce wzrasta.
W 2014r. oficjalne dane, podawane przez Główny Urząd Statystyczny wskazywały na to, że jest ich około 1276. Ich obecności możemy się spodziewać przede wszystkim w większych kompleksach leśnych w całym kraju.

Wilk, choć jest drapieżnikiem i może być niebezpieczny dla człowieka, to jednak z reguły boi się ludzi i unika z nimi kontaktu. Należy do zwierząt płochliwych. Mimo to, jeśli stanie na naszej drodze, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Praktycznie jedyna sprzyjająca atakowi okoliczność, to taka, gdy wilk czuje się zagrożony i osaczony. Pozbawiony drogi ucieczki.

Warto też podkreślić, że dopóki jest wystarczająco zwierzyny łownej, wilki zdają się unikać atakowania trzód, kompletnie je ignorując. Jednak niektóre wilki i wilcze watahy mogą się wyspecjalizować w atakowaniu słabo zabezpieczonych hodowli, jeśli się tego wyuczą, pomimo powszechności naturalnej zwierzyny.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły