Uwaga! Wymień dowód osobisty

02.03.2019

Uwaga! Wymień dowód osobisty

Niemal 1,5 milionom osób w tym roku kończy się ważność dowodu osobistego. Ci, którzy wniosek o nowy dokument złożą od 4 marca, dostaną e-dowód, czyli z warstwą elektroniczną. Jak będzie można o niego wnioskować? W urzędzie i online.

– E-dowód, bo tak nazywamy dowód osobisty z warstwą elektroniczną, będzie posiadał wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego. Będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo właściciela dokumentu oraz uprawniał – w takim samym zakresie jak obecnie – do przekraczania granic – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Wymiana ważnych dowodów na nowe nie jest obowiązkowa – dodaje.

Co nowego?
Tym, co sprawia, że dowody wydawane po 4 marca będą „e” jest warstwa elektroniczna – wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel będzie mógł na przykład komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. – E-dowód będzie umożliwiał zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia mają m.in. uniemożliwić dostęp – bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu – do zapisanych na nim danych. Użycie warstwy elektronicznej dokumentu będzie możliwe po przyłożeniu go do czytnika – w podobny sposób korzystamy obecnie np. z kart płatniczych.

Dla kogo?
E-dowody odbiorą osoby, które złożą wniosek o nowy dokument 4 marca i później. Jeśli zrobiliśmy to kilka dni wcześniej, otrzymamy dowód bez warstwy elektronicznej. Warto wspomnieć, że wymiana nie jest obowiązkowa. Nie musimy wnioskować o nowy dokument, jeśli nasz wciąż jest ważny. Podobnie jak dowody, z których obecnie korzystamy, e-dowód będzie ważny przez 10 lat.

Wszystko gotowe

W proces wdrożenia dowodów z warstwą elektroniczną zaangażowani są nie tylko pracownicy Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale i Centralnego Ośrodka Informatyki (COI). – Mogę zapewnić, że jesteśmy właściwe przygotowani do wdrożenia dowodu osobistego z warstwą elektroniczną – mówi Marcin Walentynowicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki. – Mamy przygotowany szczegółowy plan wdrożenia, który już jest realizowany punkt po punkcie. Wcześniej przeprowadziliśmy wszelkie możliwe testy oprogramowania i sprzętu. Plan przedwdrożeniowy także został zrealizowany. Wszystkie konieczna prace zostały wykonane – dodaje szef COI.

 

 

W środę 27 lutego resort czasowo wyłączył możliwość składania wniosku o dowód przez internet. To konieczne, bo wdrożenie e-dowodów wymaga technicznych prac serwisowych.

4 marca możliwość składania wniosków online zostanie przywrócona. Urzędy będą je też normalnie przyjmować. Wszyscy, którzy tego dnia i później zawnioskują o nowy dokument – dostaną dowód z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód.

Obowiązkową wymianą dowodów zmierzy się w tym roku ponad 1,5 miliona Polaków. Liczba wnioskodawców będzie jednak większa – z racji niewliczania w tę statystykę wniosków po zgubie lub zniszczeniu. Brak ważnego dokumentu może zablokować załatwienie wielu spraw w urzędach czy zagraniczny wyjazd. Zbagatelizowanie sprawy może nas też sporo kosztować. Za nieważny dokument lub jego brak grozi nam grzywna do 5 tys. zł, a nawet kara ograniczenia wolności.

  • Katarzyna Gwara
  • zdj. Ministerstwo Cyfryzacji
Najnowsze artykuły