Uważaj na pieszych!

23.12.2018

Uważaj na pieszych!

Zima to trudny czas, nie tylko dla kierowców, ale również dla pieszych. Wielu nie zdaje sobie sprawy, że światła reflektorów samochodowych nie zawsze dobrze oświetlą ich sylwetkę, zwłaszcza, jeśli mają na sobie ubranie w ciemnych kolorach. Ważne jest więc korzystanie z elementów odblaskowych.
Elementy odblaskowe znacząco poprawiają widoczność pieszego. Dzięki temu kierujący ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania, w sytuacji gdy dostrzeże postać na drodze.
Oczywiście nie zwalnia to kierowców z myślenia za kierownicą. Należy wziąć pod uwagę, że poruszający się poboczem piesi – ze względu na wcześnie zapadający zmrok i zmienne warunki pogodowe – mogą być słabo widoczni. Szczególnie w rejonie przejść dla pieszych, kierowcy powinni pamiętać, że pieszy może pojawić się w pobliżu w każdej chwili.

Siedzący za kierownicą, zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa osobie znajdującej się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Każdy pieszy powinien jednak mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu.

 

Przy prędkości uderzenia pojazdu w pieszego wynoszącej:

30 km/h pieszy ma ponad 90% szans na przeżycie wypadku,
50 km/h pieszy ma 40 do 60% szans na przeżycie wypadku,
70 km/h pieszy nie ma prawie żadnych szans na przeżycie wypadku.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły