28.01.2018

VAT-marża tylko dla używanych urządzeń

Ministerstwo Finansów postanowiło przyjrzeć się bliżej platform aukcyjnym. Efekt? Powszechną praktyką stało się stosowanie procedury VAT-marży przy obrocie nowymi towarami. Dotyczy to przede wszystkim telefonów komórkowych oraz tabletów. Resort zaznacza, że takie postępowanie jest niezgodne z przepisami i może skutkować zaległościami podatkowymi oraz sankcjami ze strony fiskusa – VAT-marża w elektronice ma zastosowanie wyłącznie do dostawy artykułów używanych, a nie nowych.

Stosowanie procedury VAT1 marża reguluje ustawa o VAT. W przypadku elektroniki może ona dotyczyć wyłącznie artykułów używanych i to pod warunkiem, że zostały zakupione od:

  • osób innych niż podatnicy podatku VAT
  • podatników podatku VAT, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona z VAT
  • podatników, jeżeli dostawa tych towarów podlegała procedurze VAT-marża.

Procedura VAT-marża może być więc stosowana tylko wówczas, gdy kupiono towar używany i zakup nie był opodatkowany VAT przez dostawcę. Zazwyczaj w procedurze VAT-marża sprzedawane są towary używane, skupowane od osób fizycznych, które nie są podatnikami.
Resort ostrzega, że zastosowanie procedury VAT-marża do dostaw towarów nowych jest niezgodne z przepisami ustawy o VAT i może wskazywać na chęć zaniżenia podstawy opodatkowania VAT, co skutkuje powstaniem zaległości podatkowej oraz sankcji. Nie jest również prawnie możliwe zakupienie telefonów komórkowych, rozliczenie tego zakupu w schemacie odwróconego obciążenia i następnie sprzedaż w procedurze VAT-marża.

Powiadomienia dla podatników

Podatnicy, u których stwierdzono obrót tego rodzaju asortymentem, opodatkowany w procedurze VAT-marża, otrzymają powiadomienia o stwierdzonych przypadkach stosowania tej procedury w zakresie nowych towarów.

Powiadomienie dotrze jako:

  • e-mail z adresu: jpk.analizy@ds.mofnet.gov.pl – na adresy elektroniczne lub
  • wiadomość tekstowa SMS – na numery telefonów.

Powiadomienia będą opatrzone podpisem „Ministerstwo Finansów Departament Poboru Podatków”.
Warto zaznaczyć, że pisma informacyjne nie będą zawierać żadnych wezwań do zapłaty podatku, a w treści e-maila i wiadomości SMS nie będą umieszczane żadne odnośniki zewnętrzne (linki) ani załączniki w formie plików.

W przypadku otrzymania powiadomienia, wszelkie pytania i wątpliwości, a także wyjaśnienia co do prawidłowości rozliczenia podatku VAT z wykorzystaniem procedury VAT-marża, należy kierować bezpośrednio do właściwych urzędów skarbowych, które zostały powiadomione o sprawie.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły