W 2021 roku na drogach naszego regionu zginęło więcej pieszych

10.02.2022

W 2021 roku na drogach naszego regionu zginęło więcej pieszych

W 2021 roku na drogach regionu częstochowskiego doszło do mniejszej liczby wypadków z udziałem pieszych, niestety więcej było wypadków śmiertelnych. Początek tego roku także nie jest szczęśliwy, dlatego policjanci prowadzą akcje profilaktyczne wśród pieszych.

Policjanci z częstochowskiej drogówki podczas codziennej służby dbają o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, zwracając szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ta grupa osób jest szczególnie narażona na poważne obrażenia w przypadku zderzenia z pojazdem. W ubiegłym roku aż 40 procent ofiar śmiertelnych stanowili piesi.

– Dlatego oprócz działań kontrolno-represyjnych na drogach miasta i powiatu, mundurowi przede wszystkim chcą zapobiegać skutkom nieodpowiedzialnych zachowań. Dzisiaj rozmawiali z pieszymi o bezpieczeństwie i rozdawali odblaski, by byli widoczni na drodze – mówi podkomisarz Sabina Chyra-Giereś, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

W 2021 roku na drogach Częstochowy i powiatu doszło do 56 wypadków z udziałem pieszych, w wyniku których 56 osób odniosło obrażenia ciała, a 8 osób poniosło śmierć. Najwięcej zdarzeń z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego policjanci odnotowali na drogach powiatowych. Prawie 80% wypadków drogowych miało miejsce na terenie miasta Częstochowy, gdzie zginęło 5 osób. 3 pieszych zginęło na terenie gmin: Koniecpol, Mykanów i Rędziny.

Na wyznaczonych przejściach dla pieszych doszło do 27 wypadków, co stanowi 48,21% ogółu wypadków z udziałem pieszego, w których 29 osób zostało rannych, a 2 poniosły śmierć. Dla porównania, w analogicznym okresie 2020 roku na przejściach dla pieszych doszło do 41 wypadków, w których 39 osób zostało rannych, a 2 poniosły śmierć.

W okresie od stycznia do grudnia 2021 roku na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie doszło do 16 wypadków spowodowanych nieprawidłowym zachowaniem pieszego uczestnika ruchu drogowego. Główną przyczyną było nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem.

Najwięcej wypadków spowodowali kierowcy, którzy nie ustąpili pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Nietrzeźwi piesi byli sprawcami 9 zdarzeń drogowych, gdzie w 3 wypadkach 1 osoba została ranna, a 2 odniosły śmiertelne obrażenia.

13 wypadków drogowych z udziałem pieszego spowodowali kierujący w wieku od 40 do 59 lat. W tych wypadkach 14 osób zostało rannych, a 1 poniosła śmierć. Ofiarami natomiast najczęściej byli seniorzy powyżej 60 roku życia.

Kierowco!

  • w strefie zamieszkania pieszy może się poruszać swobodnie po całej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym wypadku)
  • pieszy ma pierwszeństwo wchodząc i znajdując się na przejściu dla pieszych
  • zabrania się omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych
  • zabrania się wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.

Niechroniony uczestniku ruchu drogowego pamiętaj – przechodząc przez ulicę gdy nie ma sygnalizacji świetlnej:

  • możesz przejść tylko w miejscach oznaczonych pasami – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m
  • zanim przejdziesz, zatrzymaj się. Zawsze przed wejściem na jezdnię rozejrzyj się i upewnij się, czy możesz bezpiecznie przejść na drugą stronę (spójrz w lewo, potem w prawo i znowu w lewo. Przechodząc przez ulicę nie trać pojazdów z oczu, bądź czujny)
  • przechodź przez jezdnię pewnym krokiem i zachowaj ostrożność, nie korzystaj ze smartfona, skup swoją uwagę na tym, co się dzieje na drodze
  • nigdy nie wbiegaj na jezdnię i nie przebiegaj przez nią

Każdy niechroniony uczestnik ruchu drogowego powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo i widoczność na drodze. Zgodnie z art 11 prd pieszy poruszający się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych. Jednak dla własnego bezpieczeństwa odblaski powinniśmy nosić na każdej drodze, zawsze o każdej porze dnia.

  • RED
Najnowsze artykuły