31.05.2018

W czerwcu nie przechodź na emeryturę

Wysokość emerytury zależy od momentu, w którym się na nią przechodzi. Najlepiej nie robić tego w czerwcu. Dlaczego? Bo wysokość świadczenia może być niższa nawet o 10 procent! Eksperci radzą więc, by nie spieszyć się ze składaniem wniosku i popracować choćby miesiąc dłużej.

Im dłużej pracujemy tym nasza świadczenie jest wyższe – przyszli emeryci w większości doskonale o tym wiedzą. Warto mieć również świadomość, że na wysokość naszej emerytury wpływ ma miesiąc, w którym składamy wniosek. Emerytura przyznana na wniosek złożony w czerwcu jest niższa od przyznanej w każdym innym miesiącu. Wszystko z powodu waloryzacji składek i kapitału początkowego. Te pierwsze można podzielić na roczne i kwartalne. Roczna przeprowadzana jest 1 czerwca każdego roku i dotyczy składek zapisanych na naszym koncie na dzień 31 stycznia. Ta metoda waloryzacji nie uwzględnia składek zewidencjonowanych za kolejne miesiące po 31 stycznia. Waloryzacja roczna w następnych miesiącach począwszy od lipca uzupełniona jest przez waloryzację kwartalną. Czerwiec więc jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. W praktyce oznacza to, że osoby, które złożą wniosek o emeryturę właśnie w czerwcu, mogą otrzymać świadczenie niższe niż gdyby zrobiły to w innym miesiącu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej przejścia na emeryturę warto zasięgnąć porady u doradców emerytalnych, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS w godzinach pracy urzędu. Warto też dodać, że dla emerytur przyznawanych na dotychczasowych zasadach (czyli tzw. „stare emerytury”) znaczenie ma miesiąc marzec, w którym przeprowadzana jest waloryzacja emerytur i reny i zmienia się kwota bazowa. Czerwiec nie ma wpływu na te świadczenia.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły