W Częstochowie upamiętniono 104. rocznicę obrony Lwowa

23.11.2022

W Częstochowie upamiętniono 104. rocznicę obrony Lwowa

Mijają 104 lata od zwycięskiej Obrony Lwowa. We wtorek, 22 listopada przed pomnikiem na placu Orląt Lwowskich złożono kwiaty i zapalono znicze, aby upamiętnić to wydarzenie.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele samorządu – nowo wybrany wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk, zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak oraz komendant częstochowskiego WCR ppłk Mariusz Błaszczyk, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, środowiska oświatowego i służb miejskich, a także członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Złożyli oni przed pomnikiem symboliczne wiązanki kwiatów. Nie mogło zabraknąć w tym dniu także klas mundurowych, które tradycyjnie zaangażowały się w miejską uroczystość patriotyczną.

Bohaterska obrona Lwowa zakończyła się 104 lata temu. W wyniku ofensywy wojsk polskich oddziały ukraińskie zostały zmuszone do wycofania się. W walkach o Lwów życie oddawali także częstochowianie. Wśród nich był 19-letni Stefan Stetkiewicz, który zginął 5 listopada 1918 roku, broniąc reduty w lwowskim Domu Techników; 20-letni harcerz Remigiusz Niekrasz – żołnierz Legionów, który walczył o polski Lwów, a kilka miesięcy później poległ w walkach z bolszewikami na Polesiu i Kazimierz Masztalerz – harcerz z Rakowa, ochotnik w pułku ułanów w I Brygadzie Piłsudskiego, który bronił Lwowa w listopadzie 1918 roku już w stopniu oficera.

Obok zdjęcia z uroczystych obchodów 104. rocznicy Obrony Lwowa na placu Orląt Lwowskich.

 

  • opr. pn
Najnowsze artykuły