W Częstochowie zakwitnie łąka… w kolorach ukraińskiej flagi

27.04.2022

W Częstochowie zakwitnie łąka… w kolorach ukraińskiej flagi

Na powierzchni około tysiąca metrów kwadratowych zakwitnie w Częstochowie błękitno-żółta łąka. Ma ona przypominać flagę Ukrainy. – To ukłon w stronę naszych sąsiadów zza wschodniej granicy – mówi Maciej Podyma, prezes Fundacji Łąka.

6 kwietnia w Kijowie zespół miejskich ogrodników posadził błękitne bratki pod złotą kopułą Soboru Sofijskiego. To wyraz nadziei, że wojna nie potrwa długo, a miasto wypięknieje, nim przekwitną wiosenne kwiaty. W Polsce akcja siania łąk w kolorze ukraińskiej flagi została zainicjowana przez “Tygodnik Powszechny” i Fundację Łąka. Częstochowa postanowiła do niej dołączyć, przeznaczając teren wzdłuż al. Jana Pawła II na zasiew błękitno-żółtej mieszanki nasion kwiatów. – Z jednej strony chcieliśmy zagospodarować kolejną przestrzeń w mieście w sposób ekologiczny, a z drugiej dołączyliśmy do tych miast, które solidaryzują się z Ukrainą i w sposób symboliczny zwracają uwagę na to, co dzieje się w tym kraju – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Głównie len i żmijowiec dadzą barwę niebieską, a rzepak, krokosz, koper oraz nagietek – barwę żółtą. – Zrobiliśmy ukłon w stronę naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. To gest, który uświadamia, że wszyscy żyjemy na jednej planecie i wszystko jest od siebie zależne – zaznacza Maciej Podyma, prezes Fundacji Łąka. – Mam nadzieję, że w ciągu około sześciu tygodni łąka wzejdzie, a później w okolicach czerwca, przez około miesiąc będzie kwitła. Chcemy, aby uderzenie kolorów nastąpiło w jednym momencie – podsumowuje.

  • kg
Najnowsze artykuły