W Filharmonii Częstochowskiej wspominać będą Ireneusza Kozerę

17.09.2022

W Filharmonii Częstochowskiej wspominać będą Ireneusza Kozerę

Przy muzyce w wykonaniu zespołu wiolinistycznego Baltic Neopolis Virtuosi w Filharmonii Częstochowskiej wspominać będą jej wieloletniego dyrektora, Ireneusza Kozerę. Koncert odbędzie się 18 września o godz. 12:30.

Baltic Neopolis Virtuosi to formacja w składzie: Emanuel Salvador – skrzypce, Alicja Miruk-Mirska – skrzypce, Maria Sosnowska – skrzypce, Wojciech Rot – skrzypce, Emilia Goch Salvador – altówka, Alicja Guściora – altówka, Adam Klocek – wiolonczela oraz Monika Krasicka-Gajownik – wiolonczela.

W programie – opracowany na potrzeby składu ośmioosobowego Kwartet smyczkowy f-moll op. 95 „Serioso” Ludwiga van Beethovena oraz Oktet smyczkowy Es-dur op. 20 Felixa Mendelssohna. – Tytuł kwartetu Beethovena – ,,Serioso” (czyli ,,poważny”) – można odebrać jako aluzję nie tylko do jego mocno minorowego nastroju, ale i wiążących się z nim wyzwań wykonawczych. Jest to bowiem zaawansowana kompozycja dobrze podsumowująca ,,heroiczny” okres Beethovena – pełna mocy, przejmujących melodii, śmiałych zmian tonacji. Równie perfekcyjny jest oktet Mendelssohna, napisany przez niego w wieku ledwie 16 lat – każdy z ośmiu muzyków ma odrębną, niedublowaną partię, a koncertmistrz musi tu stawić czoła wyzwaniom typowym nawet dla koncertu skrzypcowego – zapowiada Filharmonia Częstochowska.

Zmarły 18 września 2021 roku w wieku 69 lat Ireneusz Kozera był wieloletnim dyrektorem Filharmonii Częstochowskiej – kierował tą instytucją przez 15 sezonów artystycznych, najpierw w latach 1986-1992, a potem 2011-2020. Z częstochowską kultura był jednak związany przez kilka dziesięcioleci. Doprawdy trudno w jednym akapicie należycie podsumować przedsięwzięcia w sferze kultury, w które był zaangażowany, które organizował, wspierał, którym patronował lub był ich przyjacielem i ,,ambasadorem”. Jego bezcenny wkład w kulturalny dorobek Częstochowy był wielokrotnie doceniany – przez miasto, województwo, także na poziomie państwowym. Ireneusz Kozera był m.in. laureatem Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury, otrzymał Złotą Honorową Odznakę za zasługi dla Województwa Śląskiego oraz Honorową Odznakę ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Bilety na poświęcony mu koncert w sali kameralnej – w cenie 15 zł – do nabycia w kasie Filharmonii Częstochowskiej przy ul. Wilsona 16 oraz na jej stronie internetowej.

m.in. na podstawie informacji przesłanej przez Filharmonię Częstochowską  i UM Częstochowy

 

  • pn
Najnowsze artykuły