W których aptekach możemy zrobić darmowy test?

01.02.2022

W których aptekach możemy zrobić darmowy test?

Od kilku dni każdy z nas może wykonać bezpłatny test antygenowy w aptece. W Częstochowie funkcjonuje pięć punktów, w których można to zrobić.

W kraju działają obecnie 802 punkty pobrań wymazów do testów PCR, w najbliższych dniach przybędzie 80. Można je wykonać laboratoriach lub mobilnych punktach, a od niedawna także w aptekach.

W Częstochowie mobilne punkty pobrań znajdziemy w następujących miejscach:

 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.M.P.
  ul. PCK 7,
 • Gyncentrum Sp. z o.o. (punkt w Częstochowie)
  ul. Adama Mickiewicza 12,
 • ALAB Laboratoria Sp. z o.o.
  ul. Racławicka 22,
 • ALAB Laboratoria Sp. z o.o
  Brzozowa 7.

Zlecenie na test PCR może wystawić między innymi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej czy lekarz dyżurujący w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej. Poza tym każda osoba, która podejrzewa zakażenie, może sama uzyskać zlecenie na test po wypełnieniu formularza na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa

Z kolei testy antygenowe możemy wykonać w aptekach, laboratoriach lub mobilnych punktach wymazowych, które zgłosiły chęć ich wykonywania. Do oddziałów wojewódzkich NFZ wpłynęło dotąd ok. 250 zgłoszeń. Nabór jest ciągły i otwarty. Niemal codziennie zgłaszają się nowe punkty.

W Częstochowie znajdziemy obecnie pięć aptek, w których możemy wykonać bezpłatny test:

 • Apteka Aronia ul. Bohaterów Katynia 25A (obecnie apteka jeszcze nie rozpoczęła testowania, ale jest w trakcie procedury przygotowującej; testowanie powinna rozpocząć w najbliższych dniach),
 • Apteka w Przychodni, ul. Kopalniana 4,
 • Apteka Osiedlowa, Aleja Niepodległości 27,
 • Apteka Nowa Farmacja w Centrum Medycznym Klara ul. Wały Dwernickiego 43/45,
 • Apteka przy Rondzie, al. Wolności 68.

Co ważne, na badanie w przypadku testu antygenowego nie potrzeba skierowania.

 

Warto też wspomnieć, że pracownicy laboratoriów i mobilnych punktów wymazowych od piątku wykonują bezpłatne test antygenowe w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2. Na badanie nie potrzeba skierowania. Ujemny wynik ważny jest 48 godzin. Wynik testu i dane o osobie, która mu sie poddała, są raportowane do systemu EWP. Pacjent otrzymuje wynik za pośrednictwem SMS-a lub przez konto IKP.

Przez dwie godziny przed badaniem osoba taka nie powinna jeść, pić, żuć gumy, płukać jamy ustnej i nosa, myć zębów, przyjmować leków i palić papierosów. Negatywny wynik testu ważny jest 48 godzin i wpisywany do unijnego certyfikatu covid.

Pozytywny wynik testu oznacza, że pacjent kierowany jest na izolację domową, która trwa 10 dni. Po jej zakończeniu otrzymuje dokument honorowany tylko w Polsce, świadczący o tym, że jest ozdrowieńcem – krajowy certyfikat covid.

 • kg
Najnowsze artykuły