W Lublińcu wybudują tunel pod torami kolejowymi

01.01.2022

W Lublińcu wybudują tunel pod torami kolejowymi

W Lublińcu wybudują specjalny tunel pod torami kolejowymi, aby rozwiązać problem korków na ulicy Częstochowskiej. List intencyjny w tej sprawie w czwartek 30 grudnia 2021 roku podpisały władze Lublińca oraz PKP Polskie Linie Kolejowe.

Ulica Częstochowska w Lublińcu od lat jest problemem dla mieszkańców. Jest to główna droga, którą wyjeżdża się w kierunku Częstochowy. Co prawda można jeszcze skorzystać z wiaduktu, ale kiedy jest on z różnych przyczyn nieprzejezdny, wówczas miasto było sparaliżowane.

Częstochowską przecinają bowiem tory kolejowe, którymi przejeżdża dziennie ponad 160 pociągów. Rogatki są bardzo często opuszczane, a kierowcy tkwią w wielkich korkach.

O budowie wiaduktu lub tunelu mówiło się w Lublińcu od lat, ale trzeba było to traktować z przymrużeniem oka, bo nie było na to pieniędzy. Inwestycja jest bowiem bardzo kosztowna. Na szczęście dla miasta i mieszkańców czasy się zmieniły i dzisiaj budowa tunelu jest możliwa.

PKP Polskie Linie Kolejowe i miasto podpisały w tej sprawie list intencyjny 20 grudnia 2021 roku. Dzięki niemu możliwe ma być pozyskanie środków i zrealizowanie inwestycji. Będzie ona możliwa w  nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2021 – 2027. Na razie podpisano jedynie list intencyjny, szczegóły współpracy pomiędzy miastem i PKP mają zostać doprecyzowane w oddzielnych porozumieniach.

Na zdjęciu koncepcja tunelu, autor inż. arch. Adam Biela

  • BM
Najnowsze artykuły