W środę odbędzie się pogrzeb o. Jerzego Tomzińskiego

16.11.2021

W środę odbędzie się pogrzeb o. Jerzego Tomzińskiego

W środę 17 listopada w jasnogórskiej Bazylice odbędzie się pogrzeb o. Jerzego Tomzińskiego. Były przeor i generał Zakonu Paulinów zostanie pochowany w paulińskim grobowcu na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

To, co powtarzał wielokrotnie, co jest ważne szczególnie w tym czasie pandemii, ogromnych niepokojów wewnętrznych i zewnętrznych, tych wszystkich trudnych spraw, które dzieją się w tym dużym i małym świecie, to to, że Bóg rządzi światem i tej świadomości trzeba nam dziś przede wszystkim – mówi o. Arnold Chrapkowski generał Zakonu Paulinów, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.

– Jest nam smutno, ale trwamy w doświadczeniu wiary, w nadziei, że śp. o. Jerzy Tomziński jest już w niebie. 77 lat był kapłanem i odprawił przynajmniej 30 tys. Mszy św., 85 lat był zakonnikiem – mówi o. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry. – Jego życie było spełnione – dodał: „marzył o wolnej Polsce i ją zobaczył, marzył o wolnym Kościele i go zobaczył, marzył o rozkwicie Jasnej Góry i to zobaczył. Można powiedzieć, że to szczęśliwy scenariusz choć z pewnością bardzo trudny, bo jak się pomyśli o tych wielkich walkach, które musiał stoczyć, o przyjaźni z bł. kard. Wyszyńskim, która musiała go wiele kosztować, bo był przecież atakowany, inwigilowany, poddawany wielu próbom”.

O. Jerzy Tomziński zmarł w niedzielę w wieku prawie 103 lat.

Planowana na 24 listopada, na jego urodziny, wystawa fotograficzna „Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy” odbędzie się i będzie hołdem złożonym temu wielkiemu człowiekowi Kościoła i Ojczyzny. Jej autorem jest częstochowski pasjonat fotografii – Marcin Szpądrowski.

Wystawa obejmuje 40 tablic z zestawami fotografii z ostatnich 8 lat życia o. Jerzego. Jest pełną artyzmu próbą syntezy życia znanego szeroko w świecie Polaka, który już współcześnie zaliczany jest do ważnych postaci historycznych.

  • BPJG/TS
Najnowsze artykuły