11.06.2018

W szkołach będzie cieplej

W sześciu szkołach i budynku Bursy trwają obecnie prace termomodernizacyjne. Wszystkie powinny zakończyć się najpóźniej w listopadzie.

Projekt Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w Częstochowie realizowany z pomocą środków unijnych obejmuje w sumie termomodernizację 10 szkół podstawowych oraz jednego z budynków Bursy Miejskiej.

Zrealizowane zostały już inwestycje w:
– Szkole Podstawowej nr 39 przy ul. Kopernika, gdzie roboty zakończono w 2016 r.,
– Zespole Szkół Samochodowo – Budowlanych przy ul. św. Augustyna (finał prac w 2016 r.),
– Szkole Podstawowej nr 33 przy ul. Goszczyńskiego (2017 r.),
– Szkole Podstawowej nr 31, przy ul. PCK (2017 r.).

Zaawansowane są roboty w pozostałych 7 placówkach:
– Szkole Podstawowej nr 8 przy ul. Szczytowej,
– Szkole Podstawowej nr 48 przy ul. Schillera,
– Szkole Podstawowej nr 49 przy ul. Jesiennej,
– Szkole Podstawowej nr 52 przy ul. Powstańców Warszawy,
– Szkole Podstawowej nr 53, przy  ul. Orkana,
– Szkole Podstawowej nr 50 przy ul. Starzyńskiego,
– Bursie Miejskiej przy ul. Legionów.

Termin zakończenia wszystkich prac to listopad.

Przypomnijmy, że projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Umowa z Urzędem Marszałkowskim została podpisana w ubiegłym roku (część zadań była więc refundowana ze środków unijnych). Zgodnie z umową wydatki kwalifikowane w projekcie miały wynieść 33,4 mln zł, w tym planowane dofinansowanie – 28,4 mln zł. Po przetargach wartość projektu wynosi – wraz z kosztami niekwalifikowanymi – 30 mln zł, a szacowane dofinansowanie sięgnie ok. 21 mln zł.

Oprócz tego Częstochowa zdobyła niedawno kolejne dofinansowanie z UE, które zostanie przeznaczone na inwestycje związane z dociepleniem kolejnych 3 miejskich szkół: SP 1, SP 32 i SP 41 (udział środków unijnych ma wynieść ponad 3,2 mln zł).

PRACE W SP 48

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 48 w dzielnicy Północ jest największą – jeżeli chodzi o koszty – z prowadzonych w ramach tego projektu inwestycji. Roboty budowlane prowadzi od sierpnia 2017 r. firma ZPHU Import-Export KROMAR – z siedzibą w Starokrzepicach.

Zakres robót obejmuje: docieplenie ścian piwnic poniżej poziomu gruntu, docieplenie stropodachu i ścian, wymianę okien w sali gimnastycznej oraz na basenie, połączoną z częściowym zamurowaniem otworów okiennych, wymianę drzwi zewnętrznych, remont schodów, wykonanie wokół budynku opaski z kostki brukowej. Prace wewnątrz obiektu związane są także z wymianą instalacji centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznej i oświetlenia, wraz z częściowym malowaniem obiektu.

Wartość realizowanych robót to kwota 4 mln 523 tys. zł, a termin zakończenia – 15.11.2018 r.

Na razie firma wykonała ok. 50% prac związanych z dociepleniem ścian zewnętrznych, w całości docieplono już fundamenty piwnic i stropodachy. W niespełna połowie zrealizowane są roboty elektryczne związane z wymianą instalacji oświetleniowej wraz z montażem opraw oświetleniowych oraz gniazd wtykowych. Mniej zaawansowana jest wymiana instalacji centralnego ogrzewania (wraz z grzejnikami), ale – zdaniem wykonawcy – całe zadanie zostanie zakończone w terminie. Kulminacja prac ma przypaść na miesiące wakacyjne.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły