W weekend o książkach. Spotkania autorskie z Marcinem Zegadło i Sylwią Górą

19.05.2022

W weekend o książkach. Spotkania autorskie z Marcinem Zegadło i Sylwią Górą

Miłośnicy poezji mogą rozpocząć weekend od wizyty w Ośrodku Promocji Kultury przy ul. Dąbrowskiego 1, gdzie 20 maja pojawi się Marcin Zegadło, aby promować swój nowy tom wierszy „Martwe i Ozdobne”. Z kolei w niedzielę 22 maja na swoje spotkanie autorskie w Wegańskiej Pracowni Cukierniczej ,Szypułka” przy ul. Śląskiej 3/5, zaprasza Sylwia Góra.

Marcin Zegadło promuje tom wierszy „Martwe i Ozdobne”

Książka Marcina Zegadło ukazała się w tym roku nakładem Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka. Ceniony w środowisku literackim krytyk i pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego Karol Maliszewski o książce częstochowskiego poety napisał m.in. tak: „Nowy tom Marcina Zegadły czytałem z przejęciem mniej więcej do połowy, potem zdjął mnie strach, że się zarażę, że nie będę umiał wrócić do swoich wierszy bez jakichś pozostałości jego obrazowania, rytmu i sposobu pozycjonowania doznań, przemieszczania drobiazgów płynących jednym nurtem w stronę śmierci”. Marcin Zegadło dotychczas wydał – w różnych oficynach – tomy „Monotonne Rewolucje”, „Nawyki Ciał Śpiących”, „Światło powrotne”, „Cały w słońcu”, „Hermann Brunner i jego rzeźnia”, „Zawsze Ziemia”. Spotkanie promocyjne rozpocznie się w piątek o godz. 19:00 Rozmowę z poetą poprowadzi Tomasz Florczyk. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

 

Spotkanie autorskie z Sylwią Górą

Spotkanie autorskie z Sylwią Górą rozpocznie się w niedzielę 22 maja o godz. 17:30. Sylwia Góra jest zawodowo związana z Biblioteką Publiczną w Częstochowie. To współorganizatorka Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj!, autorka licznych tekstów zarówno w dawnym, bezpłatnym miesięczniku kulturalnym ,,CGK”, jak i na obecnym, miejskim portalu o tej samej nazwie. Sylwia Góra jest również kulturoznawczynią, literaturoznawczynią, doktorką nauk humanistycznych, absolwentką Polskiej Szkoły Reportażu, stałą współpracowniczką Kultury Liberalnej, a także miłośniczką literatury pisanej przez kobiety oraz życiorysów zapomnianych artystek. Spotkanie z autorką odbędzie się w ramach cyklu literackiego pod hasłem ,,Szy-półka”. Rozmowę poprowadzą Emilia Dudziec i Antoni Liszewski. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba zarezerwować sobie miejsce.

  • pn
Najnowsze artykuły