Węgiel ze złotem na Bugajskiej

27.01.2023

Węgiel ze złotem na Bugajskiej

Ostatnio pisaliśmy, że do składu przy ul. Bugajskiej dotarł polski węgiel z kopalni Redutowa. Pracownicy spółki Hino, która zajmuje się sprzedażą węgla po preferencyjnej cenie mieszkańcom Częstochowy, odkryli, że na czarnych bryłkach znajduje się złoto!

Oczywiście odkrycie to należy traktować z przymrużeniem oka. Czasami można się bowiem natknąć na złote ślady na węglu lub kamieniach, które rozbudzają nadzieję na znalezienie cennego kruszywa – dlatego też są one nazywane “złotem głupców”. Wszystkiemu winny jest piryt – zwodniczy minerał skał osadowych z grupy siarczków. – Zwykle jest złocistożółty, podobny w barwie do złota. Powstaje w skałach osadowych, zwykle ilastych, glinach i wapieniach. Występuje we wszystkich typach skał. Piryt jest źródłem siarki zanieczyszczającej powietrze atmosferyczne w wyniku spalania takich surowców jak np. węgiel. W trakcie spalania piryt zawarty w węglu i innych paliwach, utlenia się i przedostaje do atmosfery w formie tlenków siarki. W Polsce występuje w złożach węgla – wyjaśnia Encyklopedia Leśna.

Przy okazji przypominamy, że skład przy ul. Bugajskiej 17 jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8-17, można skorzystać też z  formy kontaktu telefonicznego lub z poczty elektronicznej.

Podane przez firmę dane kontaktowe:
– telefon dla zainteresowanych zakupem węgla mieszkańców: 501 708 771
– adres e-mail: huber.hino@onet.eu
– adres placu: Częstochowa ul Bugajska 17 (teren starej cegielni).

Informacje o dostępności węgla na innych składach węgla w Częstochowie można sprawdzać na rządowej stronie cieplo.gov.pl. Są tam oferty innych firm, oferujących zarówno paliwo importowane, jak i węgiel krajowy.

– Na placu mamy obecnie 25 ton polskiego węgla z kopalni Redutowa, ale w najbliższym czasie będziemy mieć kolejne dostawy. Zamówienia już zostały złożone – mówi Maciej Huber ze Spółki Hino.

 

  • pn
Najnowsze artykuły