Weź udział w bezpłatnych badaniach

21.11.2021

Weź udział w bezpłatnych badaniach

Do końca roku w naszym mieście realizowana jest akcja bezpłatnych badań w kierunku wykrycia wirusa HCV. Częstochowianie mogą je wykonać w dwóch miejscach.

Czym jest wirus HCV?

HCV to wirus, który prowadzi do zapalenia wątroby typu C. Podstępność choroby polega na braku widocznych objawów lub ich niespecyficznym charakterze, co w konsekwencji może przyczynić się do rozwoju marskości i raka wątroby.

Ryzyko zakażenia występuje tam, gdzie może dojść do uszkodzenia skóry, bo wirus HCV przenosi się przez kontakt z zainfekowaną krwią. Zazwyczaj chory dowiaduje się o zakażeniu oddając honorowo krew lub wykonując pogłębione badania np. przed operacją. Szereg osób korzysta z usług gabinetów kosmetycznych, fryzjerskich, wykonuje tatuaże i drobne zabiegi medyczne. To obecnie najczęstsze drogi zakażenia. Do tego dochodzą transfuzje krwi, zażywanie, nawet incydentalnie, narkotyków dożylnych, a także zwykła nieuwaga i korzystanie z tych samych przyborów higienicznych (szczoteczki do zębów i maszynki do golenia). To wszystko może być źródłem zakażenia.

Najważniejsza jest profilaktyka

Kluczowe znaczenie w rozpoznaniu choroby ma diagnostyka, która pozwala stwierdzić czy dana osoba miała kontakt z wirusem i czy zakażenie jest nadal aktywne. W razie konieczności należy podjąć leczenie. – Mamy tu problem z podstępnym przeciwnikiem. Chora wątroba nie boli, co nie oznacza, że wirus HCV nie niszczy organizmu. Zarząd Województwa Śląskiego wspiera każdą inicjatywę, której celem jest profilaktyka zdrowotna. Naszą misją jest ochrona zdrowia naszych mieszkańców, dlatego apelujemy, skorzystajcie z tej możliwości i zbadajcie się! – podkreśla Izabela Domogała, Członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Kto może skorzystać z badań?

Z bezpłatnego badania, wykrywającego obecność wirusa odpowiadającego za marskość i rozwój raka wątroby, realizowanego w ramach akcji “Śląsk wolny od HCV!” mogą skorzystać wszyscy częstochowianie i częstochowianki. Badania są wykonywane w placówkach ALAB laboratoria mieszczących się w Częstochowie przy ul. Brzozowej 7 lok.2 oraz przy ul. Racławickiej 22.

Godziny pracy punktów można sprawdzić na https://www.alablaboratoria.pl/
Badanie wykonuje się z krwi żylnej i można wziąć w nim udział niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego. Nie wiąże się to z żadnymi kosztami.

Zakażenie wirusem HCV to problem globalny. Na świecie około 130-150 mln osób jest nim zakażonych, co odpowiada ok. 2 proc. populacji. Powoduje on śmierć prawie 350 tys. osób rocznie i jest jednym z najczęstszych powodów raka wątroby i przyczyną przeszczepień wątroby. – W Polsce szacuje się, że HCV dotyczy 150 tys. osób, z czego aż 86% z nich nie jest tego świadoma. Na samym Śląsku, w 2019 roku, zakażenie potwierdzono u 359  osób. W kolejnym roku, już dotkniętym pandemią, w całym kraju wykryto zaledwie 929 zakażenia. Te dane są alarmujące! To pokazuje ogrom nie doszacowania danych i jeszcze dobitniej potrzebę prowadzenia diagnostyki całego społeczeństwa – podkreśla Grzegorz Hudzik Dyrektor WSSE Katowice, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

  • kg
Najnowsze artykuły