Wichura, która zabrała wszystko…

20.08.2018

Wichura, która zabrała wszystko…

Dziesięć lat temu przez powiat częstochowski i lubliniecki przeszła trąba powietrzna, która zabierała wszystko, co stało jej na drodze. Trwała zaledwie kilka minut… Bilans był tragiczny. Kataklizm zranił kilkanaście osób, a trzy zabił. Do tego kilkaset zniszczonych budynków mieszkalnych i gospodarczych, setki połamanych drzew, hektary zniszczonych lasów, zerwane linie energetyczne – straty szacowano w milionach…

Trąba zabierała wszystko, co stało jej na drodze. Zrywała dachy, linie energetyczne, wyrywała drzewa z korzeniami. Żywioł zniszczył też wiele zabudowań, zostały przewrócone płoty, powyrywane okna, dachy, a nawet całe górne piętra. W Częstochowie najwięcej szkód wichura wyrządziła na ulicy Ikara i świętego Rocha. W Blachowni natomiast trąba uszkodziła urząd gminy, szkołę i kościelną wieżę. Park pamiętający czasy Mikołaja Romanowa przestał istnieć, nie ocalało tam żadne drzewo, jedynie zabytkowy krzyż… W powiecie częstochowskim poza Blachownią ucierpiały też Trzepizury, Łojki, Gorzelnia Nowa, Konradów, a także Mykanów i Kruszyna.

Poza tym, na północ od Częstochowy, w okolicach Mykanowa, na drodze krajowej nr 1 tornado uderzyło w autokar przewożący członków Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Lej wywrócił autokar i zepchnął go na pobocze drogi, raniąc 30 osób.

Rok wcześniej trąba powietrzna szalała w trzech innych gminach – Kłomnice, Mstów i Rędziny. Największe szkody odnotowano w miejscowościach Adamów, Huby i Skrzydlów. Żywioł zniszczył ogrodzenia, przewracał samochody i maszyny rolnicze, zabijał zwierzęta, zranił kilkoro ludzi. Skrzydlów wyglądał, jak po bitwie i przypominał wielkie gruzowisko.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły