Więcej kasy na ekologiczne piece

20.07.2018

Więcej kasy na ekologiczne piece

O 210 tysięcy złotych została zwiększona kwota przeznaczona na tegoroczne dotacje do modernizacji systemów grzewczych przez częstochowian. W sumie w miejskim budżecie na ten cel przeznaczono dotychczas 500 tys. zł, obecnie jest to już kwota 710 tys. zł.

– O zwiększeniu puli środków przesądziło duże zainteresowanie częstochowianek i częstochowian, którzy składają do UM kolejne wnioski o dotację. To świadczy o wzroście ich eko-świadomości – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Przypomnę, że w ramach programu ograniczenia niskiej emisji, oprócz dotacji na nowe piece, inwestujemy m.in. w termomodernizację i zmianę systemów grzewczych w budynkach publicznych. Przyznajemy też dotacje na instalację solarów, realizujemy duży projekt związany z OZE, inwestujemy w niskoemisyjny transport, upłynnienie ruchu, promujemy rowery i komunikację publiczną, a także modernizujemy oświetlenie uliczne.

Do tej pory do magistratu wpłynęło około 300 wniosków o przyznanie dotacji na wymianę pieca.
– Na razie zakwalifikowano do dotacji 58 osób, trwa podpisywanie z nimi umów. Kolejne wnioski kierowane są do weryfikacji przez komisję, zgodnie z terminem złożenia kompletu dokumentów – informuje biuro prasowe magistratu.

Kwota dofinansowania może wynieść do 70% kosztów poniesionych przez wnioskodawcę na wykonanie przyłącza do węzła cieplnego wraz z węzłem lub zakup nowego źródła ciepła (bez kosztów projektu, montażu oraz dodatkowych materiałów), jednak nie więcej niż 7 tys. zł.  To maksymalna kwota w przypadku likwidacji źródła ciepła (kotła) opalanego węglem, w tym ekogroszkiem, miałem, koksem i zastąpieniu go alternatywnie: podłączeniem do sieci centralnego ogrzewania, ogrzewaniem elektrycznym (za wyjątkiem przenośnych urządzeń grzewczych); kotłem gazowym lub kotłem olejowym.

Dofinansowania do 50% kosztów (jednak nie więcej niż 4 tys. zł) przysługuje na zakup nowego źródła ciepła – kotła na paliwo stałe klasy 5 (bez kosztów projektu, montażu oraz dodatkowych materiałów).

Przedmiotem dotacji mogą być domowe inwestycje planowane do realizacji w okresie po dacie podpisania umowy dotacji, jednak nie później niż do 9 listopada 2018 r. Termin składania wniosków upływa 28 września, z tym, że zakwalifikowanie do dofinansowania dokonywane jest w oparciu o kolejność złożenia wniosków i uzależnione od puli środków finansowych zabezpieczonych na ten cel w budżecie miasta.

Więcej informacji o zasadach i procedurze dotacyjnej znajdziemy na stronie Urzędu Miasta.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły