Wielkie odliczanie do Finału

06.01.2018

Wielkie odliczanie do Finału

Akcji charytatywnych jest wiele. Nie ma jednak drugiej takiej, jak ta zainicjowana przed przeszło dwudziestoma laty przez Jurka Owsiaka. Rokrocznie w jedną, styczniową niedzielę, nasz kraj – za sprawą finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – zalewa fala czerwonych serduszek. Nie inaczej będzie 14 stycznia.

– W najbliższym Finale skupimy się na pozyskaniu wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych – mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu WOŚP – Wybór celu Finału to każdego roku najtrudniejsza decyzja, jaką musi podjąć zarząd naszej Fundacji. Przez cały czas napływają do nas sygnały i informacje o tym, jakie są braki w szpitalach, jakie dziedziny medycyny wymagają pilnej interwencji. Piszą do nas lekarze, personel medyczny, autorytety w świecie medycyny, ale często także pacjenci i rodzice dzieci leczonych w szpitalach. Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku Finału uda nam się postawione cele zrealizować. A to nie jest łatwe – wszyscy zwłaszcza w ostatnich dniach widzimy, z jak wieloma bolączkami boryka się dziś cały system ochrony zdrowia w Polsce – dodaje Owsiak.

Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 PLN. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów.

 

W większości oddziałów neonatologicznych sprzęt od Orkiestry stanowi podstawę nowoczesnego wyposażenia. Ta dziedzina medycyny była ostatni raz kompleksowo wspierana przez Fundację WOŚP po 21. Finale (styczeń 2013 roku). Od tego czasu nastąpił znaczący rozwój nowoczesnych technik leczenia i opieki nad noworodkami i wcześniakami. Dlatego Fundacja WOŚP zdecydowała o tym, by wyrównać szanse leczenia noworodków na podstawowych oddziałach neonatologicznych poprzez doposażenie ich w specjalistyczny sprzęt ratujący życie i zdrowie dzieci. Fundacja planuje pozyskać dla nich m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry.

Najistotniejszym elementem akcji WOŚP jest jednodniowa zbiórki publiczna, która odbywa się co roku w drugą niedzielę stycznia. Angażuje się w nią ponad 1700 sztabów w całej Polsce i na świecie, oraz 120 tysięcy wolontariuszy kwestujących tego dnia na rzecz WOŚP. Nie inaczej będzie 14 stycznia. W częstochowskim sztabie trwa dopinanie szczegółów związanych z organizacją tego wyjątkowego wydarzenia. Serce orkiestry w naszym mieście tradycyjnie zabije na placu Biegańskiego. Oczywiście nie zabraknie najróżniejszych atrakcji. Każdy, kto tylko czuje w swoich nogach choć odrobinę chęci i zapału do rozruszania kości, ścięgien i stawów, może stawić się na starcie Częstochowskiego Biegu „Policz się z cukrzycą”. To świetna okazja do zadbania o swoją kondycję fizyczną w bezstresowej atmosferze – tutaj każdy jest zwycięzcą, a bieg jest symbolicznym wydarzeniem. W naszym mieście odbędą się również najróżniejsze licytacje. Jak na jak Wielką Orkiestrę przystało w tym wyjątkowym dniu nie może zabraknąć muzyki. Gwiazdą tegorocznego Finału będzie Jamal, który zagra tuż po „Światełku do nieba”.

  • kg

Do wyborów samorządowych zostało kilka dni. Oprócz prezydenta wybierać będziemy również naszych reprezentantów, którzy zasiądą w Radzie Miasta. Na kandydatów, którego komitetu zamierzacie oddać swój głos? Zachęcamy do zabawy! Głosowanie na naszej stronie zakończy się 19 października.

Na kandydatów, którego komitetu zamierzacie oddać swój głos?

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły