Wielomilionowa inwestycja drogowa w strefie

06.08.2018

Wielomilionowa inwestycja drogowa w strefie

22,5 mln zł pochłonie przebudowa ulicy Korfantego w Częstochowie. W ramach inwestycji powstanie też droga rowerowa prowadząca na Jurę Krakowsko-Częstochowską.

Realizacją inwestycji zajmie się konsorcjum Bitum, które za ponad 22.5 mln zł wykona m.in. budowę jezdni o szerokości 7 m na (na długości blisko 2,5 km – od ronda Szwejkowskiego do skweru Lotników), przebudowę skrzyżowania oraz nowy ciąg pieszo-rowerowy. Prace obejmą także budowę miejsc parkingowych dla samochodów ciężarowych i przebudowę skweru Lotników. Powstanie również kanalizacja deszczowa oraz nowe oświetlenie. – To ważna i strategiczna inwestycja, która posłuży przedsiębiorcom, choć nie tylko – zaznacza Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent miasta. – W ramach programu Lepsza Komunikacja staramy się konsekwentnie realizować inwestycje drogowe, które – z jednej strony – poprawiają warunki prowadzenia biznesu w Częstochowie, z drugiej – służą lepszej, bezpieczniejszej komunikacji drogowej i rowerowej w mieście – dodaje.

Przebudowa ulicy Korfantego rozpocznie się w najbliższych dniach. – Inwestycja odpowiada na dwie potrzeby miasta. Jedna to obsługa komunikacyjna terenów inwestycyjnych – podkreśla Piotr Kurkowski, dyrektor MZDiT. – Ponadto w ramach tej inwestycji powstanie ścieżka rowerowa. Będzie to kolejny etap wyjazdu z naszego miasta na Jurę Krakowsko-Częstochowską i do Olsztyna. W przyszłości ścieżka będzie połączona z tą powstającą przy ulicy Bugajskiej – wyjaśnia Piotr Kurkowski. Koniec inwestycji zaplanowano na wrzesień przyszłego roku.

Przy tej okazji przypominamy, że przebudowa ulicy Korfantego nie jest jedyną inwestycją realizowaną w pobliżu terenów specjalnych stref ekonomicznych w Częstochowie. Trwają roboty m.in. przy przedłużeniu ul. Ekonomicznej na Skorkach. Z jej rozbudowy, wraz z budową kanalizacji i kolektora deszczowego (łączny koszt 8,8 mln zł), skorzystają firmy budujące lub planujące swoje zakłady na tamtejszych terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Te prace mają zakończyć się do końca października obecnego roku. Powstaną tam też „sięgacze” od ul. Ekonomicznej, które obsłużą m.in. realizowaną inwestycję ZF oraz halę Agencji Rozwoju Regionalnego.

W ostatnich latach na częstochowskich terenach objętych statusem specjalnych stref ekonomicznych i miejskich terenach inwestycyjnych zrealizowano kilka większych zadań drogowych, umożliwiających sprawniejsze dotarcie do zarówno istniejących, jak i powstających w mieście przedsiębiorstw. Pod koniec 2015 roku, za 6 mln zł wybudowano drogę dojazdową i obsługującą strefę Euro Park Mielec. Rok później wybudowano kanalizację deszczową na potrzeby odwodnienia terenów w obrębie ulicy Ekonomicznej (koszt to około 1,3 mln zł). Za ponad 4 mln zł przebudowane zostało skrzyżowanie ulicy Odlewników ze Złotą (wraz z przebudową Odlewników). W 2017 roku nowa droga pojawiła się od sięgacza ul. Legionów do ul. Kusięckiej (5 mln zł). Na przełomie 2017 i 2018 roku, za 6 mln zł przebudowany został most w ulicy Legionów.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły