Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka na Jasnej Górze

04.05.2022

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze odbyły się wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Strażaka. Świętowano również 30-lecie powstania Państwowej Straży Pożarnej.

Każdego dnia działają według zasady „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. 4 maja strażacy we wspomnienie patrona św. Floriana obchodzą swoje święto. Jest to nie tylko Międzynarodowy Dzień Strażaka, ale dla druhów w Polsce także czas jubileuszu 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej. W obchody w woj. śląskim włączona została także Jasna Góra.

Mszy świętej w Bazylice przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, homilię wygłosił abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Koncelebrowali bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki i biskup pomocniczy gliwicki Andrzej Iwanecki a także kapelani strażaków, w tym krajowy kapelan st. bryg. ks. Jan Krynicki.

W uroczystościach wzięli udział: reprezentujący premiera wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, parlamentarzyści, władze PSP województwa śląskiego oraz Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, reprezentanci OSP województwa śląskiego, przedstawiciele Wojska Polskiego, Policji i Straży Granicznej, a także Śląska Kompania Honorowa, Pluton Honorowy OSP w Koniakowie, pododdział pocztów sztandarowych woj. Śląskiego, orkiestra OSP w Milówce. Wśród uczestników był również Krzysztof Smela, starosta częstochowski.

Strażacy oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej z 2010r. i zbrodni katyńskiej z 1940r., złożyli wieńce przed Epitafium Smoleńskim.

W przededniu setnej rocznicy powrotu Górnego Śląska do Macierzy (22 czerwca 1922r.) w kazaniu abp Wiktor Skworc przypomniał o wielkim zaangażowaniu strażaków w działalność społeczno-wolnościową, jak udział w Powstaniach Śląskich, w tworzenie zrębów i tkanki odrodzonego państwa polskiego. Podkreślił, że praca obywatelska dla narodu i troska o dobro wspólne to wciąż wielkie dziedzictwo polskich strażaków, które jest kontynuowane przez kolejne pokolenie.

– Powierzamy dzisiaj Pani Jasnogórskiej naszą służbę, rodziny i prosimy, żeby wypraszała potrzebne łaski. Modlimy się w intencjach pokoju, żebyśmy nie musieli uczestniczyć w takich działaniach jak te na Ukrainie, i o takie ludzkie szczęście, żebyśmy po każdej akcji wracali zdrowi – mówił  mł. bryg. Arkadiusz Krzemiński, Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Zwrócił także uwagę na zmieniające się warunki pracy strażaka i nowe wyzwania związane przede wszystkim z rozwojem cywilizacji czy wybuchem pandemii koronawirusa oraz działaniami wojennymi za wschodnią granicą. Teraz gaszenie pożarów, z którymi utożsamia się służbę strażaków, to tylko 30 procent ich pracy.

Mł. bryg. Arkadiusz Krzemiński podkreślił, że śląska Państwowa Straż Pożarna od samego początku wojny na Ukrainie włączyła się w pomoc. Zostało już przekazanych 13 wozów strażackich i potrzebny sprzęt pożarniczy. Strażacy pomagali też w organizowaniu miejsc noclegowych dla uchodźców.

Wyraził nadzieję, że zainteresowanie służbą nigdy nie minie, bo przecież „od najmłodszych lat chłopcy marzą, żeby zostać strażakami. Wielu z nich te marzenia później realizuje”.

– Było bardzo dużo wyjazdów, często nie wiedzieliśmy, gdzie jedziemy, czy są ofiary w ludziach, jakie są straty i czy zdołamy pomóc. Były momenty, że czuliśmy smutek i frustrację, że nie daliśmy rady pomóc tak, jak byśmy chcieliśmy –  opowiadał o swoich doświadczeniach mł. bryg. Sebastian Gebauer z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.
Strażak podkreślił, że tak jak ich patron św. Florian uczy służby Bogu, Ojczyźnie i bliźnim do końca, tak i oni starają się iść jego śladem, pomagając ofiarnie bliźnim.

– Zostaliśmy powołani do służby Bogu i Ojczyźnie i jeżeli wojna, która toczy się na Ukrainie przyjdzie do Polski, to ja na pewno stanę w jej obronie – zapewnił mł. br. Sebastian Gebauer.

Państwowej Straży Pożarnej w województwie śląskim jest 31 komend powiatowych i miejskich. Pracuje w nich ponad 3 tysiące strażaków.
Dzień Strażaka w Polsce został ustanowiony w 2003 r. Święto obchodzone jest we wspomnienie św. Floriana, patrona strażaków i osób wykonujących zawody związane z ogniem.

Strażacy z całej Polski świętują w 2022 roku 30-lecia utworzenia Państwowej Straży Pożarnej. Ustawa o Państwowej Straży Pożarnej weszła w życie 1 stycznia 1992 roku.

  • TS/BPJG
Najnowsze artykuły