26.05.2018

„Wrzosowianie” w Macedonii!

Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” reprezentował gminę Poczesna i promował kulturę ludową podczas IV Międzynarodowego Festiwalu w Macedonii.

Festiwal w Macedonii, to barwne dwudniowe widowisko integrujące środowiska artystyczne różnych narodowości i kultur. – Zespół „Wrzosowianie” przyjechał na festiwal na zaproszenie Miłorada Gjorgjevski – mówi Iwona Skorupa, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej. W czasie koncertów rozbrzmiewała muzyka i śpiew z różnych zakątków Europy. Zespoły prezentowały ciekawe, zróżnicowane i nietuzinkowe programy. – Podczas pobytu w macedońskim mieście Tetowo zespół z Poczesnej trzykrotnie zaprezentował się na scenie Domu Kultury obok ekip z Serbii, Bułgarii, Macedonii i Włoch. Słuchali nas m.in.: Nikola Dimitrovski, delegat CIOFF Macedonia, Dragan Georgiev, dyrektor „Buchim” z Macedonii, Mile Nikolovski-Karpos – Kriva Palanka, Róża Gogreska, dyrektor Domu Kultury w Skopje, a także Blagoja Jovanoski, dyrektor „Mirce Acev” w Skopje. Nasze polskie narodowe tańce oraz barwne stroje, pięknie prezentowały się  na scenie, wzbudzały entuzjazm i brawa publiczności – podkreśla Iwona Skorupa.

“Wrzosowianie” przeszli również barwnym korowodem ulicami Tetowa w swoich narodowych strojach, wzbudzając zachwyt widzów. – Zaprezentowaliśmy całkiem inny foolklor. W zespołach krajów bałkańskich tańczą głównie mężczyźni z mężczyznami oraz kobiety z kobietami. My natomiast tańczymy w parach mieszanych – zaznacza.

Na mieszkańcach gminy Poczesna ogromne wrażenie zrobił z kolei występ zespołu z Macedonii, który jak podkreślają, był jak mobilne muzeum, przedstawiające piękne i bezcenne skarby lokalnego folkloru, a więc uosobienie macedońskiej tożsamość i historii. – Macedończycy są dumni ze swojej kultury i folkloru, przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Są ludźmi serdecznymi, przyjaźnie nastawionymi do gości, co niejednokrotnie dali nam odczuć – zapewnia Iwona Skorupa.

Oprócz koncertów „Wrzosowianie”, mieli okazję zwiedzić kilka najpiękniejszych zabytków Macedonii. – Podczas tej przygody życia, nawiązaliśmy nowe kontakty i przyjaźnie, wróciliśmy do domu pełni wrażeń. Składamy serdeczne podziękowania dla Hadzi Milorada Gjorgjevski „ILJO Anteski Smok” oraz Vasko i Jerzemu Djakovski, bez których nie wyobrażamy sobie naszego pobytu w Macedonii. Profesjonalizm w każdym calu. Wasza pasja i dobroć dla nas była nieoceniona. Wszystko było świetnie zorganizowane, bezpiecznie i z dużym rozmachem. Przeżyliśmy wspaniałą przygodę! Liczymy na to, że wkrótce spotkamy się z naszymi macedońskimi znajomymi – podsumowuje.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły