fotograf ślubny częstochowa
Wspólne czytanie Korczaka i Sendlerowej

13.06.2018

Wspólne czytanie Korczaka i Sendlerowej

Ponad 200 uczennic i uczniów wzięło udział w maratonie czytelniczym ,,Wobec Wielkiej Zagłady”, który odbył się w sali odczytowej Biblioteki Publicznej w związku z Rokiem Ireny Sendlerowej oraz XVII Ogólnopolskim Tygodniem Czytania Dzieciom.

Wydarzenie miało na celu m.in. promowanie czytelnictwa, popularyzację książek związanych z tematyką Holocaustu oraz przybliżenie młodym ludziom sylwetki Ireny Sendlerowej.

Maraton prowadziła Renata Sowada, przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz nauczycielka bibliotekarka w Szkole Podstawowej nr 53. Do głośnego czytania wybrano trzy książki – ,,Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku” Beaty Ostrowickiej, ,,Listy w butelce” Anny Czerwińskiej-Rydel oraz ,,Arka czasu, czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz” Marcina Szczygielskiego. Czytały Agnieszka Lipińska z Wydziału Promocji Kultury i Sportu UM, Magdalena Dębska – naczelniczka Wydziału Edukacji UM, Edyta Książek – wiceprezes częstochowskiego Oddziału ZNP, Justyna Szałkowska – wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Oddział w Częstochowie, oraz Anna Hiller i Anna Dąbrowska – nauczycielki bibliotekarki Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN ,,WOM”.

Dopełnieniem maratonu był międzyszkolny konkurs wiedzy na temat Holocaustu, w którym wzięło udział łącznie 171 uczennic i uczniów. Dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie zdobyło 27 osób.

W maratonie uczestniczyło ponad 200 uczennic i uczniów szkół podstawowych nr 1, 9, 11, 14, 29, 35, 40 w ZSP1, 49, 53, a także klas gimnazjalnych – nr 18 w SP 53, 6 w SP 35, 9 w SP 9, 22 w SP 49 oraz młodzież z IV LO im. Henryka Sienkiewicza, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego –  Szkoły Branżowej nr 12 i Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa.

Maraton zorganizowały: Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego, Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły