Wspólny bilet dla kilku przewoźników

14.12.2018

Wspólny bilet dla kilku przewoźników

Ta wiadomość powinna ucieszyć korzystających kolei. W ramach usługi Wspólny Bilet można podróżować pociągami kilku przewoźników na podstawie jednego biletu. Jego cena zostanie wyliczona w oparciu o jedną, zupełnie nową taryfę.

Wspólny Bilet daje korzystniejszą cenę niż bilety kupowane oddzielnie, dzięki zastosowaniu tzw. taryfy degresywnej. W praktyce dla podróżnych oznacza to, że cena każdego kilometra zmniejsza się wraz z długością podróży. Zarząd Województwa Śląskiego podjął decyzję o przystąpieniu Kolei Śląskich do tej usługi. – Wspólny bilet to zachęta dla pasażerów, by wybierali transport publiczny i korzystali z możliwości, jakie daje kolej. W dobie internetu mobilnego i aplikacji w telefonie wspólny bilet powinien być normą, dlatego te zmiany cieszą. To także poprawa informacji pasażerskiej o połączeniach i kompleksowe jej rozwiązanie już na etapie zakupu biletu – podkreśla Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

 

Przedstawiciele Kolei Śląskich podpisali porozumienie z pozostałymi przewoźnikami kolejowymi dotyczące udziału w tym projekcie. – To konkretny przykład dobrej współpracy rządu z samorządem, obiecanej przez Zjednoczoną Prawicę. Jestem przekonany, że decyzja o wdrożeniu Wspólnego Biletu, którą podjęliśmy 7 grudnia na posiedzeniu Zarządu Województwa Śląskiego, będzie dużym udogodnieniem dla każdego podróżującego koleją – ocenia Michał Woś, członek zarządu.

 

Prace nad projektem prowadzone pod przewodnictwem Grupy PKP oraz Ministerstwa Infrastruktury trwały od ponad roku. 9 grudnia Wspólny Bilet został wprowadzony u sześciu pierwszych przewoźników: PKP Intercity, Przewozów Regionalnych, PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście, Kolei Wielkopolskich i Kolei Mazowieckich. Pozostali przewoźnicy – w tym Koleje Śląskie – podpisali porozumienia i czekają na finalizację prac technicznych związanych z możliwością sprzedaży Wspólnego Biletu w swoich kasach, które będą opatrzone specjalnym logiem.

 

Na początku Wspólny Bilet będzie dostępny w ponad 630 okienkach kasowych w całej Polsce, a na podróże pociągami części przewoźników także przez internet, w systemie BILKOM. Docelowo (do końca stycznia 2019 r.) Wspólny Bilet obejmie swoim zasięgiem także Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Śląskie i Arrivę RP, dzięki czemu będzie mogło z niego skorzystać ponad 90 proc. wszystkich pasażerów polskich kolei.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły