Wybitny poeta w teatrze

21.02.2019

Wybitny poeta w teatrze

Laureat wielu literackich nagród, Adam Zagajewski, będzie gościem specjalnym lutowej edycji Salonu Poezji, który zaplanowano na najbliższą sobotę. Jego wiersze na scenie Teatru im. Adama Mickiewicza zinterpretują Teresa Dzielska i Marek Ślosarski.

Adam Zagajewski jest poetą, prozaikiem, krytykiem, tłumaczem i laureatem wielu prestiżowych wyróżnień literackich – w tym Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury oraz Chińskiej Nagrody Literackiej Zhongkun. W tym roku znalazł się również w gronie 31 nominowanych do nagrody National Book Critics Circle, amerykańskiego stowarzyszenia krytyków literackich. To wyróżnienie dla najlepszych książek w języku angielskim, które ukazały się w USA.

Lutowy Salon Poezji będzie pierwszym literackim spotkaniem Adama Zagajewskiego Częstochowie, ale nie pierwszą jego wizytą w mieście. Niedawno gościł w Miejskiej Galerii Sztuki na wernisażu wystawy swojego przyjaciela z grupy WPROST Leszka Sobockiego. – Wiersze Zagajewskiego znajdują szerokie grono odbiorców nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Niezwykle ceniony jest w Hiszpanii. Fragmenty jego wierszy są cytowane w różnych okolicznościach – mówi Magdalena Piekorz, dyrektor artystyczna częstochowskiego teatru. To właśnie z jej inicjatywy poeta przybywa do miasta. Magdalena Piekorz poznała Zagajewskiego podczas tworzenia filmu dokumentalnego „Widok Krakowa”, produkowanego przez Małopolski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe w kooprodukcji z hiszpańskimi producentami. Hiszpanie zwrócili się do niej z propozycją zrobienia jednego z odcinków serii poświęconej literackim miastom w Europie. Przewodnikiem po Krakowie został zgodnie z życzeniem Hiszpanów – Adam Zagajewski. Poeta sam napisał narrację do filmu, a na jej podstawie Magdalena Piekorz stworzyła scenariusz. Film jest osobistą podróżą artysty przez literacki Kraków, pojawia się w nim jego poezja oraz znani krakowscy twórcy. Kantora wspominają bracia Janiccy, Wisławę Szymborską Michał Rusinek, Czesława Miłosza Andrzej Franaszek, Stanisława Lema Tomasz Fijałkowski, a czasami bohaterowie sami zabierają głos, tak jak chociażby Ewa Lipska.

Film prezentowany był w ramach Festiwalu Miłosza oraz Festiwalu Konradowskiego w Krakowie. Teraz obejrzymy go również Częstochowie. – Szalenie się cieszę, że będzie można ten dokument tutaj pokazać, bo trudno go było gdziekolwiek zobaczyć. Film jest jednak tylko dodatkiem do Salonu Poezji z udziałem gościa. Jestem przekonana, że sama obecność pana Adama, obcowanie z jego twórczością, wierszami czy Krakowem będzie bardzo inspirujące – dodaje reżyserka.

Dyrektor artystyczna Teatru im. Adama Mickiewicza podkreśla również rolę, jaką spełnia częstochowski Salon Poezji – W końcu teatr powinien nie tylko edukować poprzez kulturę sceniczną, ale również zarażać widzów teatralnych miłością do poezji czy kina – mówi.

23 lutego, na częstochowskiej scenie, nowe i starsze wiersze Adama Zagajewskiego zinterpretują Teresa Dzielska i Marek Ślosarski. Przeczyta je również sam poeta. Akompaniować im będą Michał Rorat (piano) i Łukasz Kluczniak (saksofon). Spotkanie poprowadzi Magdalena Piekorz.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły