Wybrali wykonawcę, który oczyści zalew

07.11.2017

Wybrali wykonawcę, który oczyści zalew

Gmina Blachownia wybrała wykonawcę prac wodnych, który zajmie się oczyszczeniem zbiornika wodnego. To jeden z elementów jego rekultywacji.

Za usunięcie osadów dennych odpowiadać będzie firma EFB Partner Jerzy Kruczyński z Serocka. Wybrany wykonawca zobowiązany jest wnieść należyte zabezpieczenie i podpisać umowę do 10 listopada. Technologia prac przewiduje: konieczność hydrodynamicznego usunięcia ok. 100.000 m3 osadu o uwodnieniu ok. 90%, w celu skutecznego oczyszczenia dna zbiornika z zalegających osadów dennych. Materiałem usuwanym ze zbiornika są osady wraz z wodami nadosadowymi. – Osady denne razem z wodami nadosadowymi będą usuwane ze zbiornika przy pomocy specjalistycznego sprzętu, tzw. refulera – informuje urząd miejski w Blachowni. – Następnie osady zostaną poddane odwodnieniu w kontenerach geosyntetycznych (georurach). Odwodniony osad zostanie wywieziony i zagospodarowany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Woda nadosadowa, po sprawdzeniu wielkości wskaźników istotnych z punktu widzenia obowiązujących przepisów i możliwości technologicznych jej dalszego, biologicznego oczyszczania zostanie odprowadzona do urządzeń kanalizacyjnych a następnie skierowana do oczyszczalni ścieków Blachownia – wyjaśnia.

Koszt powyższych prac – zgodnie z ofertą – wyniesie 7,6 mln zł. Powinny one zakończyć się najpóźniej we wrześniu 2020 roku.

  • kg
  • zdj. UG Blachownia

Do wyborów samorządowych zostało kilka dni. Oprócz prezydenta wybierać będziemy również naszych reprezentantów, którzy zasiądą w Radzie Miasta. Na kandydatów, którego komitetu zamierzacie oddać swój głos? Zachęcamy do zabawy! Głosowanie na naszej stronie zakończy się 19 października.

Na kandydatów, którego komitetu zamierzacie oddać swój głos?

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły