Wydamy więcej niż rok temu

22.12.2018

Wydamy więcej niż rok temu

Przeciętna polska rodzina na organizację tegorocznych świąt wyda 1168 zł – tak przynajmniej wynika z badań firmy doradczej Deloitte. To aż o 6 procent więcej niż wydaliśmy w ubiegłym roku. Najwięcej pieniędzy przeznaczymy tradycyjnie na prezenty (532 zł) oraz artykuły spożywcze (511 zł).

Jesteśmy skłonni przekroczyć budżet

Firma Deloitte po raz kolejny przeprowadziła badanie świątecznych zwyczajów konsumenckich w Polsce i Europie. Tegoroczna edycja analizuje dane z dziesięciu krajów – z Austrii, Belgi, Niemiec, Włoch, Polski, Portugalii, Rosji, Hiszpanii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Badanie zostało przeprowadzone od 3 – 8 października wśród ponad 9 tys. respondentów w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat.

Polacy deklarują, że na tegoroczne wydatki związane z Bożym Narodzeniem przeznaczą o 6 procent więcej niż przed rokiem. W 2018 roku suma, którą planują wydać na bożonarodzeniowe prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi wyniesie średnio 1168 zł. Co ciekawe, w porównaniu z rokiem ubiegłym to najwyższy wzrost wśród badanych krajów. Na tle Europy, Polacy są najbardziej skłonni przekraczać założony budżet na wydatki świąteczne – w 2017 roku 53% deklaruje, że przekroczyła ten pierwotny o ponad 200 zł. (średnia dla Europy: 32%). Co ciekawe, to mężczyźni są bardziej skłonni do przekraczania założonych budżetów (58% vs. 48% kobiet deklarujących znaczne przekroczenie pierwotnego budżetu). W Europie największą dyscypliną w zarządzaniu świątecznym budżetem (maksymalne odchylenie +/-50 EUR) wykazali się Austriacy, Rosjanie (oba kraje po 43%) i Brytyjczycy (42%).

Na, co ta kasa?

W tym roku Polacy deklarują, że na prezenty przeznaczą więcej niż na jedzenie. Pierwsza kategoria pochłonie 45 proc. (532 zł) świątecznego budżetu, druga – 44 proc. (511 zł), natomiast na spotkania towarzyskie planujemy przeznaczyć 11 proc. (125 zł).

A skoro mowa o prezentach to, co chcielibyśmy zobaczyć pod choinką? W tym roku, podobnie zresztą jak w poprzednim, królują kosmetyki i perfumy. Na podium znalazły się również książki i słodycze. Jako spełnienie marzeń coraz rzadziej wskazywane są pieniądze.

A jakimi prezentami zamierzamy obdarować naszych najbliższych? Przede wszystkim książkami. Tuż za nimi znalazły się kosmetyki i perfumy oraz słodycze. W pierwszej dziesiątce prezentów, którymi zamierzamy obdarować najbliższych znalazły się też pieniądze, gry, obuwie i odzież, biżuteria i zegarki, a także suplementy diety i karty podarunkowe. Wśród najchętniej kupowanych prezentów dla nastolatków znajdą się: słodycze, gry, książki oraz gotówka. Na dalszych pozycjach rankingu największy awans zanotowały kamery cyfrowe (+18 miejsc względem 2017 r.), a największy spadek (o 20 miejsc) dotyczy artykułów szkolnych. Z kolei wśród najchętniej kupowanych prezentów dla dzieci znalazły się lalki i zabawki pluszowe (38%, awans o 4 miejsca), pozbawiając miejsca na podium zeszłorocznego zwycięzcę: zabawki kreatywne i artystyczne (30%).

Polacy i Włosi najchętniej szukają inspiracji w Internecie i na portalach społecznościowych. Mimo to najchętniej kupujemy prezenty w sklepie stacjonarnym (58%). Co ciekawe, z raportu wynika, że Polacy są królami promocji. 54% respondentów wskazuje promocje jako główny czynnik wpływający na decyzję zakupową (30% – średnia w Europie).

Jakich prezentów się spodziewamy?

1 Kosmetyki/Perfumy

2 Słodycze

3 Książki

4 Gotówka

5 Gry

6 Biżuteria/Zegarki

7 Odzież/Obuwie

8 Muzyka/Multimedia

9 Karty podarunkowe

10 Artykuły spożywcze

NAJBARDZIEJ POŻĄDANE PREZENTY

DLA NIEJ

1. Kosmetyki/Perfumy

2. Słodycze

3. Książki

4. Gotówka

5. Biżuteria/Zegarki

DLA NIEGO

1. Książki

2. Słodycze

3. Kosmetyki/Perfumy

4. Gry

5. Gotówka

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły