Wygrywają przetargi, ale nie dotrzymują słowa. Tłumaczą się pandemią

04.01.2022

Wygrywają przetargi, ale nie dotrzymują słowa. Tłumaczą się pandemią

Jedna z firm z Podkarpacia wygrała trzy przetargi organizowane przez Urząd Miasta w Częstochowie. Niestety żadna z inwestycji nie została wykonana, bo firma zgłasza nieustannie, że ma problemy z powodu pandemii i załamania łańcucha dostaw.

Radna Dorota Majer zapytała w interpelacji o zadanie z budżetu obywatelskiego, które nie zostało wykonane. Chodzi o miniplac zabaw na skwerze Meliorantów i Połaniecka. Jak wynika z odpowiedzi wiceprezydenta Częstochowy Piotra Grzybowskiego inwestycja nie została wykonana z winy firmy, która wygrała przetarg.

– Wykonawca prac wyłoniony w przetargu – firma Apis Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Hetmańskiej 10 lok. 4, w dniu 12.10.2021r. zawarł umowę na realizację zadania z Budżetu Obywatelskiego z 2020r.
na budowę mini placu zabaw na skwerze Meliorantów Połaniecka. Jednak po podpisaniu umowy, żadne prace się nie rozpoczęły – tłumaczy wiceprezydent Grzybowski.

W trakcie obowiązywania umowy, firma dwukrotnie wystąpiła z wnioskiem 9 listopada, a potem 8 grudnia 2021 roki o przesunięcie terminu wykonania zadania, uzasadniając zmianę zaistnieniem okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19, wpływających na należyte wykonanie umowy, polegających na niedostępności materiałów oraz półproduktów, która opóźnia proces produkcyjny urządzeń i montaż nawierzchni. Dodatkowo w drugim
wniosku wykonawca domagał się waloryzacji wynagrodzenia z uwagi na nadzwyczajny wzrost cen materiałów i usług.

Obecny termin zakończenia prac to 29 kwietnia 2022 roku. Miasto ma nadzieję, że tym razem termin zostanie dotrzymany.

Tyle, że firma z Rzeszowa wygrała również przetarg na modernizację parku miejskiego na Parkitce. Tu problemy są te same, a opóźnienie rośnie. Ostatecznie Centrum Usług Komunalnych dało czas firmie na zakończenie tej inwestycji do 29 kwietnia 2022 roku.

Ale to nie koniec, bo Apis ma również wykonać plac street workout przy ulicy Morenowej. Umowę opiewającą na 78 tysięcy zł z terminem wykonania 60 dni podpisano pod koniec października. Jak łatwo się domyślić, ta inwestycja także nie została wykonana.

  • RED
Najnowsze artykuły