18.12.2017

Wyjątkowy jubileusz. Razem od 65 lat

Państwo Helena i Eugeniusz Górscy obchodzili Żelazne Gody. Mieszkańcy gminy Poczesna są ze sobą od 65 lat.

Żelazne Gody to wyjątkowe święto w związku małżeńskim. Dostojnych jubilatów odwiedził wójt gminy Poczesna, Krzysztof Ujma i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, Grażyna Kołodziejczyk.

Były życzenia, symboliczna lampka szampana i tort. Wspólnie z jubilatami świętowali ich najbliżsi: dzieci i wnuk z żoną.
Pan Eugeniusz Górski jest rdzennym mieszkańcem Brzezin a pani Helena pochodzi z Dźbowa. Poznali się u kuzynostwa na weselu w Dźbowie. Od razu przypadli sobie do gustu. Pan Eugeniusz zawsze mawiał: „spodobała mi się czarnula o czarnych oczach”. Po pół roku – 3 października 1952 – odbyły się ich zaręczyny. Po nich 13 grudnia 1952 zawarli związek małżeński w USC Ostrowie. 7 lutego 1953 roku odbył się ślub kościelny. Później kupili działkę, wybudowali dom jednorodzinny, w którym mieszkają do dzisiaj. Rok po ślubie przyszła na świat córka Alina, która zmarła mając 4 miesiące. Pani Helena i pan Eugeniusz bardzo przeżyli jej śmierć. Po stracie dziecka postarali się o drugie. Córka Anna urodziła się w roku następnym. Potem na świat przyszedł syn Józef. Jubilaci mają jednego wnuczka – Marcina. Pan Eugeniusz pracował najpierw w Hucie Szkła-Stradom, później jako zbrojarz przy rozbudowie Sabinowa. Porzucił Sabinów i poszedł w ślady swojego ojca – został górnikiem. Pracował w Kopalni Włodzimierz,później w Kopalni Rud Żelaza PBKR Szczekaczka. Kiedy rozwiązano kopalnię przeniesiono pana Eugeniusza na Kopalnię Katowice, gdzie pracował do emerytury. Pani Helena pracowała 7 lat w fabryce Stradom na wydziale tkalniczym, potem zajęła się wychowaniem dzieci i prowadzeniem gospodarstwa domowego. W 1973 roku pani Helena podjęła pracę w Szkole Podstawowej w Brzezinach jako kucharka. Po 20 latach przeszła na emeryturę. Państwo Górscy są zadowoleni ze swojego życia, z dzieci, z wnuczka. Czekają na upragnionych prawnuczków. Ich motto życiowe brzmi „Trzeba się umieć cieszyć i śmiać ze wszystkiego, bo kto się często śmieje – ten dłużej żyje”.

  • kg
  • zdj. UG Poczesna
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły