Wypożyczalnia sprzętu ortopedycznego

15.10.2018

Wypożyczalnia sprzętu ortopedycznego

Potrzebujesz sprzętu ortopedycznego lub rehabilitacyjnego? Możesz go bezpłatnie wypożyczyć! Z tej opcji mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnością ale także takie, które mają czasowe problemy zdrowotne, np. po wyjściu ze szpitala, złamaniu nogi.

Wypożyczenie jest bezpłatne (jedynie za zwrotną kaucją), a skorzystać można m.in. z wózków inwalidzkich, balkoników, kul oraz specjalistycznego łóżka sterowanego pilotem.

Inicjatywę urządzenia takiego miejsca zgłosił Tomasz Tyl, społeczny rzecznik osób z niepełnosprawnością. To częstochowianki i częstochowianie podczas spotkań mówili mu o realnej potrzebie organizacji takiego punktu.

– Z jednej strony życzyłbym sobie, aby jak najmniej osób korzystało z tego miejsca, z drugiej strony, chciałbym by wypożyczalnia się rozrastała, by każdy mógł w razie potrzeby znaleźć tam właściwy sprzęt – mówił Tomasz Tyl.

Wypożyczalnia działa w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a skorzystać z niej mogą osoby mieszkające na terenie Częstochowy –  z niepełnosprawnością oraz wszyscy, którzy z różnych losowych powodów czasowo utracili pełną sprawność.

– To pomoc, która ma przede wszystkim służyć osobom, które znajdą się nagle w trudnej sytuacji związanej z pogorszeniem stanu zdrowia czy niepełnosprawnością – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Często rodziny opiekujące się osobami chorymi, starszymi, muszą natychmiast – na przykład po wypisie ze szpitala – zorganizować niezbędny sprzęt. Nierzadko jest to związane ze skomplikowanymi formalnościami i kosztami.

Wypożyczenie  jest czasowe – maksymalnie pół roku, z możliwością przedłużenia. W ciągu tych kilku miesięcy, zainteresowane osoby będą w stanie bez pośpiechu zorganizować własny sprzęt, a nawet uzyskać dofinansowania na jego zakup. Pomoc w uzyskaniu takiego dofinansowania zapewnią pracownicy częstochowskiego MOPS.

Nie ma ograniczeń wiekowych, nie są też istotne dochody osoby wypożyczającej.

– By skorzystać z wypożyczonego sprzętu wystarczy złożyć wniosek w MOPS – powiedziała Małgorzata Mruszczyk, dyrektor MOPS. – Wymagane jest także zaświadczenie lekarskie o potrzebie stosowania na przykład kul, balkonika czy wózka inwalidzkiego.

Potem trzeba już tylko podpisać umowę i wpłacić kaucję, której wysokość jest uzależniona od wartości wypożyczanych akcesoriów.

Ilość sprzętu jest ograniczona, dlatego możliwość wypożyczenia będzie zależała od tego, czy będzie dostępny w danym momencie.

Wnioski będą do pobrania na stronie www.mops.czestochowa.pl

Można je będzie składać w dwóch lokalizacjach MOPS, w:

  • Kancelarii, przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2,
  • Sekcji Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością, przy al. Niepodległości 20/22 (tutaj będą też udzielane wszelkie informacje dotyczące wypożyczalni.
    Można również zadzwonić – tel. 34 363 18 19 lub 34 372 42 16.

Uwaga! MOPS przyjmuje także używany sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny. Jeśli ktoś dysponuje takimi akcesoriami w dobrym stanie i chciałby pomóc osobom potrzebującym  – może przekazać go do wypożyczalni i poszerzyć w ten sposób jej ofertę. Dzięki temu każdy będzie mógł w razie potrzeby znaleźć tam właściwy sprzęt.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły