Wyróżnieni przez ministra

28.11.2018

Wyróżnieni przez ministra

Częstochowski spot profilaktyczny został wyróżniony w konkursie „Aktywny senior to bezpieczny senior”. Filmik został stworzony przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” we współpracy z Komendą Miejską Policji w Częstochowie.

Głównym zadaniem programu „Razem bezpieczniej” jest zapewnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Jego pomysłodawcą i autorem był śp. Władysław Stasiak. – Program ten był realnym ucieleśnieniem ogólnej refleksji o tym, jak powinno funkcjonować społeczeństwo i jak powinno funkcjonować państwo na poziomie lokalnym – mówiła Barbara Stasiak.

Program kierowany jest do społeczności lokalnych, które najlepiej wiedzą, z jakimi zagrożeniami mają do czynienia w najbliższej okolicy. Dzięki niemu można uzyskać dofinansowanie na projekty związane między innymi z ochroną dzieci i młodzieży oraz edukacją dla bezpieczeństwa. Realizacja projektów ma wpływ nie tylko na poprawę bezpieczeństwa, ale również integruje mieszkańców, którzy działają w lokalnych stowarzyszeniach i grupach.

W 2017 roku po raz pierwszy jednym z celów priorytetowych programu stała się modernizacja przejść dla pieszych. Dofinansowano 31 projektów, w ramach których zmodernizowano 165 przejść dla pieszych we wszystkich województwach. Łącznie w 2016 i 2017 roku zrealizowano 151 projektów, na które przekazano 8 mln zł. Z kolei w tym roku wsparcie warte 6 mln zł uzyskało 111 projektów.

6 milionów w 2019 roku

W 2019 roku na realizację programu zarezerwowano 6 mln zł. W przyszłorocznej edycji nadal duży nacisk zostanie położony na bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych. Wśród celów priorytetowych znajdzie się budowa miasteczek ruchu drogowego. Dofinansowanie będzie można uzyskać również na działania związane między innymi z bezpieczeństwem nad wodą i w górach. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące naboru dostępne będą na stronie internetowej ministerstwa.

Seniorzy nakręcili film

W tym roku w ramach programu MSWiA zorganizowało konkurs „Aktywny senior to bezpieczny senior”. Przewidywał on stworzenie krótkiego spotu filmowego. Temat filmu musiał dotyczyć reagowania na zagrożenia związane z bezpieczeństwem seniorów. W Częstochowie powstał spot profilaktyczny, mający pomóc ustrzec tę grupę mieszkańców przed oszustwami metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Organizatorem przedsięwzięcia był Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” w Częstochowie we współpracy z Komendą Miejską Policji w Częstochowie. W filmie w roli głównej udział wzięli natomiast członkowie Centrum Aktywności Seniora w Częstochowie.

Wiceminister Jarosław Zieliński wręczył nagrody autorom najlepszych filmów. Wyróżnienie odebrali z rąk wiceministra: Prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” w Częstochowie Paweł Konieczny, rzeczniczka ZGM „TBS” Anna Wojtysiak i oficer prasowy częstochowskiej policji podkom. Marta Ladowska.

Nagrody otrzymali:

1 miejsce – spot filmowy „Aktywny senior, to bezpieczny senior” nadesłany przez Uniwersytet III Wieku w Pile
2 miejsce – spot filmowy „Na szklankę wody” nadesłany przez Stowarzyszenie “SOS DLA RODZINY” w Szczecinie
3 miejsce – spot filmowy „Wiek to tylko cyfra” nadesłany przez KMP Opole Centrum Edukacyjno-Informacyjne SENIOR w Opolu
Wyróżnienia otrzymały następujące spoty filmowe:

„Włącz aktywność – bezpieczeństwo zaczyna się w głowie” nadesłany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedwabnie;
„Aktywny Senior” nadesłany przez Sztumskie Centrum Kultury;
„Przemoc domowa” nadesłany przez Stowarzyszenie „SOS DLA RODZINY”;
Akcja „Bądź bezpieczny Seniorze” nadesłany przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Częstochowie;
„Na rowerze – bezpiecznie w Opolu” nadesłany przez KMP Opole Dom Dziennego Pobytu „Złota Jesień” w Opolu;
„Bądź aktywny, bądź bezpieczny” nadesłany przez Stowarzyszenie „Wygraj siebie” w Lesznie

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły