08.05.2018

Wysoko w rankingu

Gmina Olsztyn uplasowała się na wysokiej pozycji w najnowszym prestiżowym  Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego, przygotowanym przez ekspertów z Regionalnej Izby Obrachunkowej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie z okazji IV Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbył się w Krakowie.

IV Europejski Kongres Samorządów odbywał się  w dniach 26-27 kwietnia. Kongres był miejscem spotkań ponad 2000 osób – przedstawicieli władz regionalnych z krajów Unii Europejskiej, liderów samorządowych z biznesem,  organizacji samorządowych i przedstawicieli  ministerstw. Z tej okazji eksperci przygotowali Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego.

Ranking został opracowany w podziale na 5 kategorii: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, miasta na prawach powiatu i powiaty ziemskie. Przy ich ocenie wzięto pod uwagę następujące wskaźniki (według danych za 2016 r.):
• Udział dochodów własnych w dochodach ogółem
• Relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem
• Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem
• Obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń
• Udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń
• Relacja zobowiązań do dochodów ogółem
• Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących

W grupie 1559 gmin wiejskich objętych badaniem,  gmina Olsztyn  zajęła 141 miejsce.  Jest to   najlepszy wynik spośród gmin powiatu częstochowskiego. Najwyższą lokatę w rankingu uzyskała podwrocławska gmina Kobierzyce.

  • kg
  • zdj. UG Olsztyn
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły