Wystartowały tegoroczne próbne matury

03.03.2021

Wystartowały tegoroczne próbne matury

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. W środę, 3 marca, w całej Polsce rozpoczęły się tzw. matury próbne przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W naszym mieście wszystkie szkoły zdecydowały się przeprowadzić je w trybie stacjonarnym, w swoich placówkach.

Tegoroczni maturzyści przystąpili dziś do pierwszego egzaminu próbnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Następnie 4 marca zmierzą się z matematyką, 5 marca z językiem obcym, a od nowego tygodnia sprawdzać się będą w innych przedmiotach już na poziomie rozszerzonym.

Dyrektorzy szkół mogli wybrać, czy chcą przeprowadzić próbne egzaminy maturalne stacjonarnie, czy też przez internet. Jednak w Częstochowie wszystkie szkoły ponadpodstawowe podległe miastu zdecydowały się na tę pierwszą opcję – oczywiście przy zachowaniu wszelkich reguł bezpieczeństwa sanitarnego.

– Początkowo zdania dotyczące organizacji próbnych matur, były podzielone. Jednak potem większość rodziców i uczniów zdecydowała, że miernikiem wiedzy będą egzaminy pisane stacjonarnie – mówi Urszula Zaleska, nauczycielka języka polskiego w I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. – W praktyce wygląda to tak, że uczniowie piszą we wszystkich salach w szkole, do których wchodzi ograniczona liczba osób. Są one wcześniej dezynfekowane, w trakcie wietrzone, a drzwi do nich są otwarte, żeby nie dotykać klamek. Przed szkołą od rana stoją nauczyciele, którzy pilnują, aby zachowywać dystans już na szkolnym dziedzińcu. Pakują też rzeczy uczniów takie, jak odzież wierzchnia, do worków foliowych i zanoszą do specjalnie wydzielonego pomieszczenia – relacjonuje.

W czasach nauczania zdalnego to właśnie maturzyści i ósmoklasiści stają przed największym wyzwaniem. Wrażenia z pierwszej w tym roku próbnej matury w czasie pandemii przybliża Daria Sikora, uczennica II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie. – Jak dla mnie ta matura nie była bardzo trudna, spodziewałam się czegoś gorszego. Dużo zadań było z „Pana Tadeusza”, pojawiła się też „Lalka”, „Ludzie bezdomni” i dwa pytania z gramatyki – podsumowuje.

  • Oliwia Rybiałek
Najnowsze artykuły