Z kulturą w drodze

04.08.2018

Z kulturą w drodze

Drogowy savoir-vivre to ważny element bezpieczeństwa na drogach, dlatego o jego poprawę będą wspólnie zabiegać ludzie świata kultury oraz specjaliści z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. A wszystko to w ramach akcji „Z kulturą w drodze”.

Projekt „Z kulturą w drodze” jest realizacją zadań prowadzonych przez resort, m.in. dotyczących popularyzacji wśród kierowców zachowań ułatwiających dotarcie służb ratowniczych na miejsca wypadków na drogach szybkiego ruchu. Przykładem świadomej, kulturalnej postawy kierowcy na drodze jest stosowanie się do idei korytarzy życia. – Chcemy pomóc polskim kierowcom w wykształceniu nawyków poprawiających bezpieczeństwo na drogach szybkiego ruchu – podkreśla minister Andrzej Adamczyk. – Musimy zdawać sobie sprawę, że rozwój sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce stawia przed nami nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podjęliśmy tę inicjatywę ze względu na obserwowane ostatnio niepokojące zjawiska związane z niewłaściwym zachowaniem uczestników ruchu drogowego na autostradach i drogach ekspresowych, skutkujące utrudnionym dojazdem służb ratowniczych do miejsc zdarzeń drogowych – dodaje.

Projekt „Z kulturą w drodze”, którego pomysłodawcą jest Główny Inspektorat Transportu Drogowego, rozpoczął się w wakacje. Nieprzypadkowo. To okres, kiedy zdecydowanie rośnie ruch na drogach, a w związku z tym rośnie też liczba wypadków. Aby przykuć uwagę kierujących pojazdami, rowerzystów i pieszych, o dobrych manierach na drodze będą mówić wspólnie przedstawiciele świata kultury, GITD i MKiDN.

Cykl filmów o kulturalnej i bezpiecznej jeździe rozpoczyna rozmowa ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego i Głównego Inspektora Transportu Drogowego Alvina Gajadhura. W kolejnych filmach, które będą dostępne w mediach społecznościowych, o swoich doświadczeniach „Z kulturą w drodze” i oczekiwaniach wobec innych użytkowników dróg będą opowiadać m.in. aktorzy filmowi i teatralni. Partnerzy akcji będą też prowadzić konkursy wśród uczestników ruchu drogowego. Poza tym użytkownicy dróg będą mogli przesyłać organizatorom akcji na adres: info@gitd.gov.pl materiały dokumentujące stosowanie w praktyce zasad kulturalnej jazdy, a także informacje o oczekiwaniach w tym zakresie. Na podstawie przesłanych materiałów zostanie stworzony Katalog Kultury W Drodze, który zostanie opublikowany na zakończenie akcji.

Pierwszy odcinek „Kultury w drodze” dostępny jest na portalu YouTube pod adresem: https://youtu.be/p3nuYz9yocM

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły