Z muzeum i OKF ku gwiazdom

17.07.2019

Z muzeum i OKF ku gwiazdom

Muzeum Częstochowskie będzie świętować 50. rocznicę lądowania człowieka na Księżycu. Z tej okazji zaprasza na niecodzienne spotkanie z astronomią i astronautyką. Pełen atrakcji program zaplanowano na 20 lipca. Początek o godzinie 16.00. Swój ,,księżycowy” wieczór organizuje także Ośrodek Kultury Filmowej ,,Iluzja” – kino pokaże 20 lipca dokument ,,Apollo 11”, zawierający unikatowe materiały dotyczące słynnej misji.

20 lipca 1969 o godz. 20:17:40 człowiek wylądował na Księżycu. 50. rocznica pomyślnej i doniosłej misji kosmicznej jest dla Muzeum Częstochowskiego okazją, aby zachęcić nas do spojrzenia w niebo inaczej niż na co dzień. W Ratuszu już od maja prezentowana jest objęta patronatem Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego wystawa „Ku gwiazdom”, przygotowana we współpracy m.in. z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Wśród eksponatów można zobaczyć m.in. skafandry, prowiant astronautów, sprzęt niezbędny w przestrzeni kosmicznej czy kawałki meteorytów. Jest i łazik marsjański z Politechniki Częstochowskiej, doceniony już przez międzynarodowy, naukowy świat. 20 lipca w programie przygotowanym przez nasze Muzeum jest właśnie m.in. zwiedzanie tej wystawy w towarzystwie jej kuratora Marka Nowaka. Oprócz tego będzie można naocznie przekonać się, co potrafi skonstruowany przez młodych częstochowskich inżynierów łazik marsjański, a także przyjrzeć się  niebu za pomocą specjalistycznego sprzętu oraz poznać szczegóły całego programu ,,Apollo” – z naciskiem na lądowanie załogi pod dowództwem Neila Armstronga na Srebrnym Globie.

Swój ,,księżycowy” wieczór organizuje także Ośrodek Kultury Filmowej ,,Iluzja” – kino pokaże 20 lipca dokument ,,Apollo 11”, zawierający unikatowe materiały dotyczące słynnej misji. Projekcję zaplanowano 20 lipca o godzinie 20:17:40.

Brytyjski dziennik The Guardian nazwał ten dokument ,,jednym z najbardziej niesamowitych filmów o kosmosie, jakie kiedykolwiek powstały.” Todd Douglas Miller i jego ekipa z precyzją skonstruowali film, który koniecznie trzeba zobaczyć na kinowym ekranie. Obraz składa się z niespodziewanie odnalezionych, bezcennych materiałów utrwalonych na taśmie 65 mm – widzimy skupienie astronautów i specjalistów z centrum dowodzenia NASA, emocje milionów widzów, którzy przed telewizorami w napięciu oglądali tę nadzwyczajną misję. Przy akompaniamencie hipnotyzującej muzyki można zanurzyć się w niezwykły, doniosły czas 1969 roku i współuczestniczyć w tym wyjątkowym w historii cywilizacji wydarzeniu.

Tuż przed seansem odbędzie się pokaz łazika marsjańskiego zaprojektowanego i stworzonego przez studentów Politechniki Częstochowskiej. Konstrukcja naszych młodych inżynierów okazała się najlepsza podczas zeszłorocznego konkursu University Rover Challenge 2018 w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w tym roku podczas zawodów łazików marsjańskich w stanie Utah zespół PCz Rover Team zajął 4. miejsce, deklasując ponad 80 drużyn z całego świata.

Bilety na seans dostępne są w cenie 25 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy). Więcej informacji o całym repertuarze OKF ,,Iluzja” w lipcu na stronie www.okf.czest.pl

A oto szczegółowy program wydarzenia organizowanego przez Muzeum Częstochowskie:

20 lipca 2019 – ratusz

godz. 16.00-19.00 – pokazy możliwości łazika marsjańskiego skonstruowanego przez studentów Politechniki Częstochowskiej

godz. 17.00-20.20 – oglądanie nieba za pomocą przyrządów optycznych (jeśli warunki pogodowe tego nie uniemożliwią)

godz. 20.30 – wykład o programie kosmicznym „Apollo”, z uwzględnieniem 50. rocznicy lądowania na Księżycu załogi „Apollo 11”

godz. 21.20 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Ku gwiazdom” – spotkanie z Markiem Nowakiem

godz. 22.00 – zakończenie imprezy

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły