16.04.2018

Z wizytą u seniorów

Policjanci z Częstochowy i Katowic – z myślą o bezpieczeństwie seniorów – spotkali się z słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Akademii J. Długosza.

Policjanci z częstochowskiej komendy st.asp. Marcin Machnik i st.sierż. Beata Witos, a także podkom. Marzena Szwed z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach spotkali się z słuchaczami Uniwersytety Trzeciego Wieku w Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Spotkanie poświęcone było bezpieczeństwu seniorów w ruchu drogowym, a także zagrożeniach związanych z oszustwami. W spotkaniu uczestniczyło około 250 najstarszych mieszkańców Częstochowy i powiatu.

Podkom. Marzena Szwed omówiła dane z wypadków drogowych z udziałem seniorów oraz przedstawiła prezentację o przyczynach tych wypadków, natomiast st.sierż. Beata Witos poinformowała, jak prawidłowo poruszać się po drodze, na co należy zwracać uwagę i jak zachowywać się, aby uniknąć niebezpiecznych zdarzeń. Seniorzy uczyli się też, kiedy stosować elementy odblaskowe, jak sprawność psychofizyczna wpływa na percepcję i możliwość kierowania pojazdem oraz jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym jako rowerzysta, kierowca i pieszy. Nie zabrakło też porad, jak na bezpieczeństwo w ruchu drogowym wpływają zmiany biologiczne i mentalne postępujące z wiekiem. St.asp. Marcin Machnik przedstawił zagrożenia, na jakie narażone są osoby starsze. Szczególną uwagę zwrócił na zachowanie czujności podczas prowadzenia rozmów telefonicznych. Wszystko po to, aby nie stać się ofiarą oszustw dokonywanych metodą na tzw. wnuczka, pracownika administracji, policjanta czy też dotyczących zawierania szybkich umów z osobami, bądź firmami o niewiadomym pochodzeniu. Policjant przypomniał także o tym, jak właściwie zabezpieczyć swoje mieszkanie i jak ustrzec się przed kieszonkowcami w środkach komunikacji miejskiej czy zatłoczonych targowiskach.

Podczas spotkania seniorzy mogli również sprawdzić jak na alkogoglach widać świat oczami kogoś pod wpływem alkoholu.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły