Za brak OC nawet 4 500 złotych!

17.11.2018

Za brak OC nawet 4 500 złotych!

– Od początku 2019 roku właściciele aut osobowych w przypadku braku ważnej polisy OC muszą liczyć się z karą w wysokości 4 500 złotych – przypomina Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.

Skąd te zmiany? Od nowego roku wysokość kary za brak ważnej polisy OC wzrośnie bowiem proporcjonalnie do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli o siedem procent. – I tak maksymalna stawka dla samochodu osobowego to dwukrotność tego wynagrodzenia. Oznacza to, że w 2019 roku właściciele aut osobowych w przypadku braku OC muszą liczyć się z karą w wysokości 4 500 zł – wylicza SAMAR. Przy tej okazji warto wspomnieć, że jeżeli przerwa w ciągłości ubezpieczenia wynosi tylko kilka dni sankcja jest niższa: jeżeli nie przekracza 3 dni, wynosi – 20 proc., a do 14 dni – 50 proc. pełnej stawki. W praktyce w przypadku samochodów osobowych zwłoka licząca do 3 dni kosztować będzie równe 900 zł zamiast dotychczasowych 840 zł. Jeśli brak ciągłości ubezpieczenia OC wynosić będzie między 4 a 14 dni kara finansowa sięgnie 2 250 zł (do tej pory było to 2100 zł). Najwięcej zapłacą oczywiście ci, którzy przekroczą termin 14 dni. Jeśli zwłoka w ciągłości obowiązkowego ubezpieczenia OC wynosić będzie powyżej dwóch tygodni, właściciel pojazdu będzie musiał zapłacić karę w wysokości aż 4500 zł. Obecnie kara wynosi 4200 zł.

Na tym jednak nie koniec. W znacznie gorszej sytuacji będą kierowcy, którzy bez polisy OC spowodują wypadek. To właśnie po ich stronie będzie leżał bowiem zwrot odszkodowania. W efekcie suma może więc przekroczyć nawet kilka milionów złotych. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje, że w Polsce może być obecnie około 80-90 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów, co stanowi 0,4 – 0,5 procenta wszystkich pojazdów mogących brać udział w ruchu.

W Polsce kara za brak polisy OC jest stosunkowo wysoka, nie ma jednak dodatkowych sankcji dla właścicieli nieubezpieczonego pojazdu, które obowiązują w innych krajach Europy. – W ostatnim czasie kolejne unijne kraje stopniowo zaostrzają katalog tych kar. W Belgii wprowadzono właśnie przepisy, na podstawie których nieubezpieczeni „recydywiści” są zagrożeni utratą prawa jazdy na trzy miesiące. Podobny przepis obowiązuje już w Irlandii, gdzie prawo można stracić nawet na dwa lata. Z kolei Włosi przewidują wprowadzenie do katalogu kar za jazdę z nieważną polisą – nawet kilkumiesięczny areszt. Równocześnie też kolejne państwa stosują możliwość obniżenia sankcji za jazdę nieubezpieczonym pojazdem. W przypadku, gdy kara zostanie szybko zapłacona jej wysokość ulega zredukowaniu nawet o 30 procent. Z kolei przeciąganie terminu zapłaty powoduje, że kara rośnie dwukrotnie. System taki obowiązuje już m.in. we Francji i we Włoszech – informuje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły