03.09.2017

Za parking trzy razy więcej!

Ministerstwo Rozwoju kończy projekt dotyczący między innymi płatnych stref parkowania. Bardzo prawdopodobne, że po zmianach wysokości opłat za parkowanie uzależniona będzie od wysokości płacy minimalnej. W praktyce oznacza to, że kierowcy mogą zapłacić nawet trzy razy więcej niż dziś.

Pomysł wzbudza ogromne kontrowersje. Zwolennicy pomysłu są zdania, że to jedyne słuszne rozwiazanie bowiem obecnie za parkowanie w centrach miast płacimy mniej niż za bilet komunikacji miejskiej. W związku z tym wiele osób decyduje się na podróżowanie właśnym środkiem transportu, a to z kolei doprowadza do zakorkowania miast i systematycznego zanieczyszczenia powietrza. Wkrótce to się ma jedna zmienić – po wprowadzeniu w życiu pomysłu Ministerstwa Rozwoju, samorządy będą mogły podnieść cenę za godzinę parkowania. Za sprawą pomysły resortu miałaby zostać wprowadzona indeksacja stawek za pierwszą godzinę postoju – od 0,15 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia do 0,45 proc. w strefie śródmiejskiej. W praktyce oznacza to, że kierowcy mogą zapłacić nawet 9 zł za godzinę parkowanai.

Na tym jednak nie koniec. W górę miałyby również poszybować mandaty za brak opłaty parkingowej – z 50 zł do nawet 200 zł. Projekt resortu rozwoju zakłada również możliwość pobierania opłat za śródmiejskie parkingi w weekendy i święta – dotychczas są one w te dni bezpłatne.

Oczywiście wejście w życie ustawy nie oznacza automatycznego podniesienia opłat za parkowanie. Wszystko jest uzależnione od decyzji samorządów. Te będą mogły stosować, jak do tej pory, stawkę podstawową, której limit ustawowy wynosi 3 zł.

 

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły