Zaatakowali ratowników medycznych. Są akty oskarżenia

30.09.2022

Zaatakowali ratowników medycznych. Są akty oskarżenia

W sierpniu doszło do dwóch podobnych sytuacji, w których dwaj mężczyźni –  Mariusz B. i Dariusz B. naruszyli nietykalność cielesną pracowników Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie. Ratownicy zostali zaatakowani podczas udzielania pomocy. Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akty oskarżenia przeciwko sprawcom.

Do pierwszej sytuacji doszło 11 sierpnia 2022 roku. Wówczas partnerka 42-letniego Mariusza B. wezwała pogotowanie ratunkowe w związku z doznanym przez niego urazem nogi. W trakcie czynności podejmowanych przez załogę karetki, znajdujący się pod wpływem alkoholu Mariusz B. odepchnął ratownika medycznego i uderzył go pięściami w klatkę piersiową.

Do kolejnego zdarzenia doszło 26 sierpnia 2022 roku. W tym dniu ratownicy medyczni udali się w okolice cmentarza Kule w Częstochowie, aby udzielić pomocy 58-letniemu mężczyźnie z raną ciętą ręki. W czasie udzielania świadczeń medycznych, nietrzeźwy mężczyzna uderzył ratownika medycznego pięścią w twarz.

– W postępowaniach Mariuszowi B. i Dariuszowi B. przedstawiono zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej ratowników medycznych w trakcie pełnienia czynności służbowych. Przesłuchani w charakterze podejrzanych sprawcy przyznali się do zarzucanych im przestępstw i zadeklarowali dobrowolne poddanie się karze. Mariusz B. był w przeszłości karany za przestępstwo zniszczenia mienia, a Dariusz B. jest osobą nie karaną.  Zarzucane oskarżonym przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat – informuje prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

Co istotne, zgodnie z art.5 ust.1 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, osoba wchodząca w skład zespołu ratownictwa medycznego korzysta z ochrony przewidzianej w kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych, co skutkuje dla sprawcy przestępstwa surowszą odpowiedzialnością karną.

 

  • pn
Najnowsze artykuły