Zabawa w stylu retro

03.07.2019

Zabawa w stylu retro

Tym razem podczas festiwalu “Retro”, który odbędzie się 6 lipca na placu Biegańskiego, powspominamy lata 50. Koncert poprowadzi Artur Barciś. Na scenie wystąpi m.in. Renata Przemyk, Hanna Śleszyńska, Olga Bończyk, a także zespół częstochowskiego Teatru. Wstęp wolny.

Po kilku latach muzycznej rozrywki w duchu 20-lecia międzywojennego, tegoroczna, 6. edycja festiwalu osadzona będzie w klimacie lat 50. XX wieku. Początki PRL-u to czasy trudne – może właśnie dlatego, aby oderwać się od realiów, tworzono wówczas piosenki, które doczekały się do dziś licznych wykonań i autorskich interpretacji. Wystarczy wspomnieć choćby „Dwa serduszka, cztery oczy” z repertuaru „Mazowsza” (piosenkę rozsławioną przez film „Zimna wojna”) albo propagandowe „Czerwony autobus” i „Na lewo most, na prawo most…”, śpiewane potem przez lata na szkolnych akademiach.

– Wierzę, że pomysł muzycznego powrotu do lat 50. i częściowo 60. ubiegłego wieku przypadnie do gustu widzom tegorocznego Festiwalu Retro – mówi zastępca prezydenta Częstochowy Jarosław Marszałek. – Staramy się z naszą ofertą kulturalną trafiać do ludzi o różnych upodobaniach. Dlatego mamy m.in. alternatywną Frytkę, jazzowy Hot Jazz Spring, Hip-Hop Elements, Summer Chill dla młodzieży, a z drugiej strony Senioralia czy Festiwal Retro, który jednak – jestem pewien – przyciągnie w sobotę na plac Biegańskiego ludzi w różnym wieku.

Festiwal – jak zwykle – rozpocznie się wczesnym popołudniem od licznych atrakcji dla całych rodzin oraz od występów poprzedzających główny koncert. Na scenie muzycznej około godziny 16.30 wystąpi słynna Kapela Czerniakowska. Powstała wprawdzie dopiero w roku 1968, ale jej repertuar w dużej mierze inspirowany jest warszawskimi ulicznymi balladami okresu wojennego i powojennego. Obchodząca w ubiegłym roku 50-lecie istnienia Kapela wydała ponad 40 płyt i mimo zmian w składzie nadal daje mnóstwo koncertów w kraju i za granicą.

Smaczkiem dnia będzie koncert Nicoli Palladiniego – Włocha, absolwenta wydziału wokalno-musicalowego w Rzymie, od paru lat mieszkającego w Polsce i już całkiem nieźle posługującego się polszczyzną. Koncert pod tytułem „Ciao, ciao, Bambina” złożony będzie z piosenek Marino Mariniego – włoskiego piosenkarza uwielbianego nad Wisłą właśnie na przełomie lat 50. i 60. Polacy nazwali go „królem włoskiej piosenki”, a i artysta odwzajemniał tę miłość – Polskę odwiedził kilkakrotnie, a w dowód wdzięczności za entuzjastyczne przyjęcia, napisał nawet piosenkę, którą na koncertach wykonywał po polsku. „Nie płacz, kiedy odjadę” – bo o tej piosence mowa –  od razu stała się wielkim przebojem i do dziś jest jedną z najbardziej popularnych ,,przytulanek”.

Koncert główny – „Zaczarowany koń. Piosenki lat pięćdziesiątych” – rozpocznie się ok. godz. 20.30. Wypełnią go piękne piosenki liryczne („Kasztany”, „Pamiętasz, była jesień” „Kaziu, zakochaj się”, „Złoty pierścionek”), ale i żywiołowe, dynamiczne („Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Kuba, wyspa jak wulkan gorąca”, „Cicha woda”, „Karuzela”) – znane i nieco zapomniane. Za scenariusz i reżyserię odpowiada dyrektor częstochowskiego Teatru Robert Dorosławski, a wśród wykonawców pojawią się: Olga Bończyk, Renata Przemyk, Hanna Śleszyńska oraz aktorki i aktorzy Teatru – Iwona Chołuj, Marta Honzatko, Waldemar Cudzik, Antoni Rot i Maciej Półtorak. Stroną muzyczną i aranżacyjną zajmie się – jak zawsze – zespół Makabunda pod wodzą Wojtka „Brodiego” Turbiarza, a całość – z pomocą dyrektora częstochowskiej sceny – ma poprowadzić Artur Barciś, który jednak także zaśpiewa dla częstochowskiej publiczności.

1 lipca w siedzibie Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM odbyło się  zapowiadające Festiwal spotkanie prasowe. Obok zastępcy prezydenta miasta Jarosława Marszałka wzięli w niej udział dyrektor częstochowskiego Teatru Robert Dorosławski oraz naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM Aleksander Wierny.

W trakcie spotkania była także mowa o rozstrzygnięciu plebiscytu na ,,Spektakl Sezonu” oraz tegorocznej Nagrodzie Teatralnej Prezydenta Miasta Częstochowy.

Plebiscyt publiczności na najlepszy częstochowski „Spektakl Sezonu” trwał przez cały czerwiec. Głosowanie zakończyło się w niedzielę. Zwyciężyło przedstawienie na podstawie powieści H. McCoya  „Czyż nie dobija się koni?” w reżyserii Magdaleny Piekorz. Wybrany spektakl zostanie zaprezentowany w Teatrze im. Adama Mickiewicza na wybranym spektaklu w październiku, w symbolicznej cenie 1 zł za bilet, pod hasłem „Spektakl Sezonu – Teatr jeszcze bliżej”.

Tej jesieni okaże się także, kto otrzyma ,,Częstochowskiego Galla”, czyli Nagrodę Teatralną Prezydenta Miasta Częstochowy. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach, a laureatów wyłania kapituła. Ideą jest coroczne uhonorowanie zarówno profesjonalnych artystów, jak i przedstawicieli teatru ,,off-owego” za wybitne osiągnięcia w sztuce scenicznej. Nagroda ma służyć też promocji miasta jako ważnego ośrodka teatralnego, z jedynym instytucjonalnym teatrem w subregionie północnym województwa śląskiego. Pierwszego ,,Częstochowskiego Galla” otrzymał w zeszłym roku kończący wówczas pracę na stanowisku dyrektora częstochowskiej sceny miejskiej Piotr Machalica.

Program Festiwalu Retro:

16.30 – koncert Kapeli Czerniakowskiej

18.00 – koncert Nicoli Palladiniego

20.30 – koncert finałowy  „Zaczarowany koń… – piosenki lat pięćdziesiątych”.

Oprócz koncertów na placu od wczesnych godzin popołudniowych czekać będą na publiczność inne festiwalowe atrakcje (m.in. fotobudka, szczudlarze, pokaz starych aut, animacje dla dzieci…).

  • oprac. Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły