Zainwestuj w swoją przyszłość

24.08.2018

Zainwestuj w swoją przyszłość

W Polsce od kilkunastu lat istnieje przekonanie, że szkolnictwo zawodowe jest niemodne. Mit ten z powodzeniem obalają Zespół Szkół im. W. Szymborskiej oraz Centrum Kształcenia Zawodowego znajdującej się przy ulicy Jagiellońskiej 141 w Częstochowie.

W kameralnej i przyjaznej placówce można zdobyć dwa zawody jednocześnie. Coś dla siebie znajdą też zwolennicy wykształcenia ogólnokształcącego. Absolwenci ZDZ na brak ofert pracy nie narzekają. Niektórzy wymarzoną posadę zdobywają już podczas nauki! O szkole i o jej ofercie opowiada Marcin Sygiet, dyrektor Zespołu Szkół im. W. Szymborskiej w Częstochowie, a o ofercie kursowej Przemysław Jura, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Częstochowie.

Katarzyna Gwara: Zakład Doskonalenia Zawodowego kojarzy się przede wszystkim z technikum i Szkołą Branżową. To jednak nie wszystko. Prowadzicie też rekrutację do Liceum Ogólnokształcącego „Mundurowego”.

Marcin Sygiet: Umożliwia ono trzyletnią naukę w klasach o specjalności wojskowej. Oprócz obowiązkowych zajęć dydaktycznych oferta edukacyjna poszerzona jest o edukacje specjalistyczne tzw. zajęcia wojskowe. Dzięki temu młodzież uczestniczy w obozach szkoleniowo-kondycyjnych, ćwiczeniach z zakresu zajęć wojskowych i innych służb mundurowych, technik samoobrony i musztry, uczestniczy w wielu uroczystościach środowiskowych, a także projektach MON-u. Mamy też podpisane porozumienie z Wojskową Komendą Uzupełnień.

KG: Gdzie mogą poszukiwać pracy wasi absolwenci, którzy skończyli ten kierunek? Przecież nie tylko w wojsku..

MS: Oczywiście, że nie. Zacznijmy od tego, że absolwenci szkoły mają odpowiednie przygotowanie do podjęcia studiów na każdym kierunku, lub pracy w resorcie służb mundurowych. Podczas realizacji innowacji uczniowie nabywają umiejętności z zakresu musztry indywidualnej i zespołowej. Zapoznają się z elementami prawa przygotowując się do pracy w służbach mundurowych i ratowniczych. Ponadto biorą udział w specjalistycznych szkoleniach wojskowych: strzeleckich, sanitarnym, ratownictwa wodnego, szkoleniach z terenoznawstwa, taktyki wojskowej i łączności. Po wszystkich ukończonych zajęciach otrzymują odpowiednie certyfikaty. Wielu z nich zdobywa pracę już podczas nauki. Nasi uczniowie zabezpieczają na przykład od strony medycznej wszelkie imprezy w Częstochowie. Poza tym pracują jako ratownicy wodni. Absolwenci z kolei mogą również pracować w wojsku, policji, straży granicznej, straży pożarnej itd. Możliwości jest naprawdę niewiele.

KG: Czy do klasy mundurowej wciąż można się zapisać? To dość specyficzny profil, gdzie zdobywa się nie tylko wiedzę…

MS: Tak – mamy ostatnie wolne miejsca, więc rzutem na taśmę można się jeszcze zapisać. Poprzez właściwą dla „Mundurówki” dyscyplinę kształtujemy odpowiednie postawy ludzkie i obywatelskie. Młodzież wychowywana jest w duchu patriotyzmu, szacunku do wartości kultury polskiej, odpowiedzialności za swoje decyzje i obowiązku niesienia pomocy innym.

KG: Na rynku obserwujemy coraz powszechniejszy brak fachowców. Ogłaszając nabór do swojej placówki, analizujecie, na które zawody jest największe zapotrzebowanie? Rozumiem, że na te mundurowe też jest deficyt.

MS: 90 procent zawodów deficytowych to te, które zdobywa się albo w szkołach branżowych, albo na kursach. Staramy się więc dać młodym ludziom taką ofertę, dzięki której – po skończeniu szkoły – nie będą zasilali szeregu bezrobotnych. Obecnie mamy na przykład technika żywienia i usług gastronomicznych z innowacją kelner, barista, barman; technik usług fryzjerskich z innowacją kosmetyczną; nowością jest technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się też informatyk z innowacją e-sport.

KG: Czy możecie z czystym sumieniem powiedzieć, że po zakończonej edukacji, wasi absolwenci są gotowi do zawodu?

MS: Bez wątpienia. Mamy świadomość, że dobry fachowiec musi być odpowiednio wykształcony i świetnie przygotowany do pracy. Kształcenie zawodowe musi być bowiem maksymalnie zbliżone do warunków rzeczywistych. Dlatego też szkoła musi dawać możliwość praktyki i kontaktu z pracodawcami. W naszej placówce realizujemy nauczanie zgodnie z programem ministerialnym. Oprócz przedmiotów ogólnokształcących, nauczamy przedmiotów zawodowych. Mamy do tego specjalnie dostosowane pracownie wyposażone w nowoczesny sprzęt. Uczniowie spędzają wiele godzin na zajęciach praktycznych – zarówno w szkole, jak i poza nią – i to przynosi efekty. Do tego zapewniamy również wszystkie materiały, na których pracują. Mając odpowiednie kwalifikacje zawodowe można naprawdę odnaleźć się na rynku, być cenionym fachowcem, dobrze zarabiać i być mobilnym.

KG: Uczniom można też pozazdrościć zagranicznych wyjazdów.

MS: Nasi uczniowie corocznie – w ramach programu Erasmus – odbywają staże zawodowe u pracodawców zagranicznych. Wszystko finansuje szkoła – pobyt, catering, kieszonkowe. W tym czasie szlifują znajomość języków obcych, mają też kontakt z zagranicznymi pracodawcami i klientami. Nabyte umiejętności i doświadczenia zwiększają szanse zatrudnienia oraz stwarzają możliwości kariery zawodowej na rynku krajów Unii Europejskiej.

KG: Szkoła daje też możliwość zdobywania zawodu w dwóch kierunkach.

MS: Zgadza się – uczniowie mogą robić równolegle kwalifikacyjne kursy zawodowe i zdobywać nowe umiejętności. Dzięki temu absolwenci są jeszcze bardziej cenieni na rynku pracy.

KG: Z oferty kursowej mogą też skorzystać osoby indywidualne?

Przemysław Jura: Oczywiście. Nasza oferta jest bardzo szeroka i dostosowana do potrzeb lokalnego rynku pracy. W samej Częstochowie kształcimy osoby w ponad 30 specjalnościach. Najpopularniejsze zawody to spawacz, operator wózków jezdniowych, informatyk. W ofercie posiadamy kursy operatora obrabiarek CNC, kursy budowlane, drukarek 3D, z zakresu IT czy biznesu.

KG: Czy oferujecie tylko kursy?

Przemysław Jura: Staramy się aby oferta była kompleksowa. Osoby kończące kursy przystępują do egzaminów zewnętrznych. Współpracujemy z Instytutem Spawalnictwa, Urzędem Regulacji Energetyki czy Urzędem Dozoru Technicznego. Dodatkowo osoby korzystające z naszej oferty mogą skorzystać z pomocy doradcy zawodowego czy pośrednika pracy.

KG: Co wyróżnia wasze szkolenia?

Wysoki poziom świadczonych usług jest od lat najważniejszym priorytetem w naszej działalności. Dążąc do najwyższej jakości zapewniamy profesjonalną kadry wykładowców i instruktorów oraz nowoczesną i kompleksowo wyposażoną bazę dydaktyczną. Programy dydaktyczne dostosowujemy do potrzeb naszych klientów kładąc nacisk na realizację zajęć praktycznych.

KG: Dziękujemy za rozmowę.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły