Załóż wąsy – nie będziesz pytany

15.03.2019

Załóż wąsy – nie będziesz pytany

19 marca – dzień imienin Józefa Piłsudskiego – może się stać dniem uczniowskiej zabawy. Stowarzyszenie Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego proponuje inicjatywę… „Wąsy Marszałka”. Uczniowie, którzy w tym dniu będą nosili przygotowane wcześniej przez siebie wąsy, nie będą pytani na lekcjach.

W taki zabawowy sposób organizatorzy chcą utrwalić w pamięci młodzieży dzień imienin Józefa Piłsudskiego, jednego z głównych twórców naszej niepodległości. Przed II wojną światową imieniny Józefa Piłsudskiego (19 marca) były właściwie świętem narodowym, obchodzonym bardzo uroczyście w całym kraju. Powrót do tej tradycji zauważyć można również w Częstochowie.

Piłsudski słynął z pięknych, wypielęgnowanych wąsów. Były dla Marszałka znakiem rozpoznawczym ale też w jakimś sensie wyzwaniem, bo Marszałek nie lubił się golić. Podobnie zresztą jak fotografować. Nigdy nie pozował do obiektywu i nie znosił, gdy z okazji różnych uroczystości gdy “przytykano” mu do twarzy aparaty. Piłsudski nie golił się codziennie. Kiedy przystępował do tej czynności, udawał się do małego pokoiku, gdzie stało niewielkie lustro, a przed nim przybory do golenia. Woźny wnosił dwie szklanki ciepłej wody i Marszałek rozpoczynał znienawidzoną przez większość mężczyzn czynność. Nigdy nie używał brzytwy, tylko tzw. “żyletki”. Potem Piłsudski siedział już ubrany w swój siwy mundur bez żadnych odznak w głębokim skórzanym fotelu i był gotów do pracy – tak opisywał w swoich pamiętnikach prozaiczną czynność golenia Józefa Piłsudskiego kapitan Lepecki, adiutant Marszałka.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły