Zawodowy kierowca śmiertelnie potrącił nastolatkę. Mężczyzna był pijany

04.01.2022

Zawodowy kierowca śmiertelnie potrącił nastolatkę. Mężczyzna był pijany

Prokuratura Rejonowa skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie, akt oskarżenia przeciwko 24-letniemu Andrzejowi R., dotyczący spowodowania w lipcu 2021 roku wypadku drogowego pod wpływem alkoholu, w którym śmierć poniosła 16-letnia dziewczyna. Andrzej R. jest zawodowym kierowcą.

Do wypadku doszło 4 lipca 2021 roku około godz. 21.30. Ulicą Denhoffa w Kruszynie jechały obok siebie dwie nastoletnie rowerzystki. W pewnym momencie w tylne koło roweru, który znajdował się bliżej środka jezdni, uderzyła osobowa skoda, kierowana przez Andrzeja R.

W wyniku uderzenia 16-letnia rowerzystka upadła na pokrywę silnika i szybę, a następnie została odrzucona na lewą stronę drogi na odległość 40 metrów. Kierujący Skodą Andrzej R. uciekł z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy pokrzywdzonej. Po przejechaniu 850 metrów sprawca utracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu.

Na skutek zderzenia rowerzystka doznała poważnych obrażeń głowy i klatki piersiowej, w wyniku których zmarła w szpitalu następnego dnia.

Na podstawie przeprowadzonych badań ustalono, że w chwili wypadku Andrzej R. znajdował się w stanie nietrzeźwości, gdyż w jego organizmie stwierdzono 1,7 promila alkoholu.

– Powołany w sprawie biegły z zakresu ruchu drogowego uznał, że przyczyną wypadku drogowego było niezachowanie bezpiecznego odstępu od rowerów podczas wyprzedzania przez kierującego samochodem marki skoda. Ponadto z opinii wynika, że stan techniczny pojazdu nie miał wpływu na zaistnienie wypadku drogowego. Przeprowadzone przez biegłego badania wykazały również, że Andrzej R. przekroczył dopuszczalną prędkość wynoszącą 50 km/h, gdyż poruszał się z prędkością około 87 km/h – mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Prokurator przedstawił Andrzejowi R. zarzut spowodowania w stanie nietrzeźwości śmiertelnego wypadku drogowego i ucieczki z miejsca zdarzenia. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Andrzej R. częściowo przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i odmówił złożenia wyjaśnień.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. Andrzej R., który z zawodu jest kierowcą, nie był w przeszłości karany.

Przestępstwo spowodowania wypadku drogowego, którego następstwem jest śmierć osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, jeżeli sprawca znajdował się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo zbiegł z miejsca zdarzenia, jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

W takim przypadku sąd orzeka także dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

  • TS
Najnowsze artykuły