Zbadaj się! W Częstochowie po raz kolejny pojawi się mammobus

24.07.2022

Zbadaj się! W Częstochowie po raz kolejny pojawi się mammobus

Mieszkanki Częstochowy po raz kolejny będą miały szansę, aby skorzystać z bezpłatnych badań. W sierpniu mobilna pracownia mammograficzna pojawi się w naszym mieście dwukrotnie.

Z bezpłatnego badania, realizowanego w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi, mogą skorzystać Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi oraz:
– nie miały wykonanej mammografii w ramach programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy,
– lub otrzymały pisemne wskazanie do wykonania badania po upływie 12 miesięcy.
Mobilna pracownia mammograficzna będzie do dyspozycji Pań przy markecie Auchan przy ul. Focha 7:

– 9 sierpnia w godzinach 11.00 – 17.00;
– 10 sierpnia w godzinach 11.00 – 17.00.
Organizator prosi o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na stronie. W badaniu finansowanym przez NFZ można wziąć udział niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego.

Dlaczego to takie ważne?

Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany. Celem programu Narodowego Funduszu Zdrowia jest obniżenie wskaźnika umieralności w Polsce z powodu raka piersi do poziomu krajów Unii Europejskiej, podniesienie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka sutka i wczesna diagnostyka, a także wprowadzenie na terenie całego kraju ujednoliconych zasad postępowania diagnostycznego.

Co Cię czeka w ramach programu?

Podstawowym badaniem wykonywanym w ramach programu jest mammografia.

Jeżeli Twój wynik będzie prawidłowy, dostaniesz zaproszenie na ponowne badanie za 2 lata.
Jeżeli Twój wynik badania będzie prawidłowy, ale współistnieją czynniki ryzyka (rak piersi wśród członków rodziny – matka, siostra lub córka oraz mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2) lekarz zaleci Ci ponowne badanie za 12 miesięcy.
Jeżeli Twój wynik będzie nieprawidłowy, lekarz skieruje Cię na dalszą diagnostykę. W przypadku rozpoznania raka piersi lub innego schorzenia wymagającego leczenia specjalistycznego, zostaniesz skierowana (już poza programem) do dalszej diagnostyki lub leczenia do poradni specjalistycznych lub lecznictwa stacjonarnego w ramach NFZ.
Niepokojące objawy
Powinny cię zaniepokoić wszelkie zmiany w piersiach, których wcześniej nie wykryłaś. Skonsultuj się ze specjalistą, jeśli zauważyłaś:

zmianę wielkości i kształtu piersi, która nie ustąpiła po miesiączce,
guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą,
zmianę koloru skóry piersi,
wciąganie skóry piersi,
pomarszczenie lub łuszczenie skóry piersi,
zmiany w obrębie brodawki piersi.

Mammografia jest badaniem, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi.

Niektóre kobiety odczuwają krótko trwające uczucie dyskomfortu związane z koniecznością ucisku piersi podczas badania. Ucisk jest konieczny, żeby uzyskać odpowiednią wiarygodność badania.

  • pn
Najnowsze artykuły