Zbadaj swoje kości. Zapisz się na badania

13.01.2022

Zbadaj swoje kości. Zapisz się na badania

Mieszkańcy Częstochowy i okolic będą mogli zbadać swoje kości. Wkrótce w naszym mieście pojawi się bowiem „osteobus”. Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa.

Mobilna pracownia densytometryczna 17 stycznia stanie przy przychodni przy ulicy Kiedrzyńskiej 81 oraz przy przychodni EURO-MED przy ulicy Wielkoborskiej. W naszym mieście pojawi się także ponownie 19 stycznia. Tym razem badania będzie można wykonać przy przychodni AMICUS (al. Pokoju 44) oraz przy przychodni NORD-MED (ul. Michałowskiego 6). Zapisy prowadzone są telefonicznie 512 351 600. Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa.

Nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Cena jednego badania wynosi 45 złotych.

Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa.

Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną – z dokładnością do 1%. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. Są one o wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.

Badanie jest bezbolesne i polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać. Całość trwa zaledwie kilka minut.

 

Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią około 2,7 miliona ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie. Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50. roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet – zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

  • kg
Najnowsze artykuły