Zbierali nakrętki by pomóc

19.10.2018

Zbierali nakrętki by pomóc

Pięć ton plastikowych nakrętek  zebrały dzieci i młodzież  biorące udział w akcji „Nakrętkowa Częstochowa”. Zgromadzone dzięki nim środki zostaną przekazane na sfinansowanie specjalistycznego sprzętu dla Wiktorii Kowalczyk, która choruje na mózgowe porażenie dziecięce.

Akcja organizowana była już po raz szósty. Jej celem było przede wszystkim kształtowanie proekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży (ale także osób dorosłych) – głównie odruchu sortowania odpadów, zachęcenie ich do działań na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego. „Nakrętkowa Częstochowa” ma być bodźcem do studiowania wiedzy na temat ekologii, recyklingu oraz wykorzystania surowców wtórnych. Akcja ma charakter ciągły, trwa od stycznia 2010 roku.

Jej zasady są niezwykle proste – uczestnicy muszą zebrać jak największą liczbę plastikowych nakrętek. Do nakrętkowej rywalizacji zgłaszają się przede wszystkim placówki oświatowe. Wygrywa ta, która przez cały rok szkolny zbierze największą liczbę plastikowych nakrętek w przeliczeniu na jednego ucznia. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 50 podmiotów. Łącznie zebrano 5 ton nakrętek (ok. 2.050.000 sztuk nakrętek), a od początku trwania akcji, czyli od 2010 roku – aż 41 ton. Środki zgromadzone podczas tegorocznej edycji zostaną przekazane na sfinansowanie specjalistycznego sprzętu dla Wiktorii Kowalczyk, która choruje na mózgowe porażenie dziecięce.

Nagrody przyznano w 3 kategoriach – przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Pierwsze miejsce zajęli: Miejskie Przedszkole nr 1 im. Misia Uszatka, Szkoła Podstawowa nr 37 im. Jana Pawła II i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Dodatkowo nagrodzono także Świetlicę Środowiskową OHP, która od początku uczestniczy w akcji.

Nagrody dla placówek (m.in. laptopy, aparat fotograficzny, telewizor, gry edukacyjne, bon na książki) zostały sfinansowane ze środków budżetu miasta. Organizatorem akcji, jest Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym ,,Podaj Dalej”.

  • Katarzyna Gwara
Firmy z gwarancją
Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły