Zgodny z prawem czy nie?

27.10.2018

Zgodny z prawem czy nie?

Do ministra infrastruktury wpłynęła interpelacja posła Krzysztofa Sitarskiego, który miał wątpliwości co do tego, czy producenci samochodów mogą zgodnie z prawem oferować w Polsce pojazdy z elektrycznym hamulcem zamiast tradycyjnego ręcznego.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia powinno określać te warunki i wymagania. Co z niego wynika? Pojazd musi być wyposażony w „hamulec awaryjny działający na koła co najmniej jednej osi pojazdu, przeznaczony do zatrzymania pojazdu w razie awarii hamulca roboczego, z możliwością: regulowania intensywności hamowania i dokonywania hamowania z miejsca kierowcy z możliwością trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką”, ponadto powinien być wyposażony także w „hamulec postojowy, przeznaczony do unieruchamiania pojazdu na wzniesieniu i spadku, z możliwością: działania podczas nieobecności kierowcy, przy czym robocze części hamulca powinny pozostawać w położeniu zahamowania za pomocą wyłącznie mechanicznego urządzenia i dokonywania hamowania z miejsca kierowcy”. Może zaistnieć także sytuacja, że hamulec postojowy (pkt 2) nie będzie wymagany, ale to w przypadku, gdy hamulec awaryjny spełnia wymagane warunki określone dla hamulca postojowego.

Jak działa elektryczny hamulec postojowy? Uruchamiany jest przy pomocy specjalnego przycisku, który może mieć różną formę – w zależności od danego samochodu. Przycisk ten pozwala na zaciągnięcie i zwolnienie blokady hamulców. Nie da się dozować jego siły, tak jak w przypadku hamulca ręcznego tradycyjnego, a więc jest on niezgodny z przepisami. Poseł Sitarski pragnie uzyskać informację odnośnie tego, czy producenci samochodów mogą stosować hamulce postojowe typu elektrycznego, czy elektryczny hamulec postojowy może pełnić funkcję hamulca awaryjnego i/lub postojowego oraz czy planowana jest zmiana przepisów.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły