Zmarł 47-letni pieszy potrącony w centrum Częstochowy

09.12.2021

Zmarł 47-letni pieszy potrącony w centrum Częstochowy

W częstochowskim szpitalu zmarł 47-letni mężczyzna, który 15 listopada został potrącony przez kierowcę bmw w alei Kościuszki. Stan pieszego od początku był bardzo ciężki, a lekarzom nie udało się uratować jego życia. Śledztwo w sprawie prowadzi częstochowska prokuratura, która z pewnością zmieni zarzuty sprawcy wypadku.

Do wypadku doszło  15 listopada 2021, tuż po godz. 19. Rozpędzone bmw przejeżdżając przez skrzyżowanie na czerwonym świetle potrąciło przechodzącego przez przejście dla pieszych 47-letniego mężczyznę. Pieszy odniósł poważne obrażenia i w stanie zagrażającym życiu trafił do szpitala. Kierowca bmw nie zatrzymał się i kontynuował jazdę, by około 200 metrów dalej uderzyć w tył audi, które po uderzeniu wpadło na torowisko i tam się zatrzymało. Bmw było poważnie uszkodzone i sprawca wypadku nie mógł kontynuować ucieczki. Został zatrzymany przez policję. Wstępne badania na zawartość alkoholu i środków odurzających w organizmie kierującego dały wynik negatywny. Od mężczyzny została pobrana krew do dalszych badań.

Dwa dni później Sebastian Z. został przesłuchany w Prokuraturze Rejonowej Częstochowa-Północ. Mężczyzna przyznał się do winy, ale stwierdził, że nie pamięta zdarzenia. Prokuratura postawiła mu dwa zarzuty.

Pierwszy dotyczył sprowadzenie bezpośredniego zagrożenia spowodowania katastrofy w ruchu drogowym poprzez stworzenie zagrożenia dla pieszych przechodzących przez przejście na zielonym świetle, spowodowanie wypadku drogowego, w wyniku którego pieszy doznał poważnych obrażeń ciała zagrażających życiu, a także spowodowane zderzenie z samochodem audi. Ten zarzut obejmował również ucieczkę z miejsca zdarzenia.

Drugi zarzut dotyczył prowadzenia samochodu mimo sądowego zakazu. Mężczyzna ma na swoim koncie dwa wyroki zakazujące prowadzenia pojazdów, które wciąż obowiązują. Pierwszy z lipca 2020 roku zakazywał mu jazdy samochodem na 2 lata, drugi z października 2021 roku przewidywał 4-letni zakaz prowadzenia pojazdów.

Kwalifikacja karna czynu zostanie zmieniona z powodu śmierci pieszego, ale nie zmieni się wysokość kary, bo sprawcy nadal grozi kara 12 lat więzienia.

Prokuratura zleciła sekcję zwłok ofiary, sprawą zajmą się również biegli z zakresu ruchu drogowego, którzy będą musieli ustalić m.in. prędkość, z jaką poruszało się bmw.

Sebastian Z. jest tymczasowo aresztowany. Jest doskonale znany częstochowskiej policji. Miał podwójny zakaz prowadzenia pojazdu.

  • TS
Najnowsze artykuły