Zmiana limitu dla przedsiębiorców

20.01.2017

Zmiana limitu dla przedsiębiorców

Limit został więc zmniejszony ponad czterokrotnie. Przedsiębiorcy nie mają jednak innego wyjścia – zapłata w gotówce uniemożliwi zaliczenie jej do kosztów uzyskania przychodów. To niezbyt korzystne dla firm. Problemu nie rozwiąże także podzielenie zapłaty na raty, ponieważ liczyć się będzie jednorazowa wartość całej transakcji. Płatności w obcych walutach będą przeliczane na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji. Limit nie będzie obowiązywał na przykład w przypadku transakcji barterowych czy potrąceń. W związku z tą zmianą budżet może zyskać nawet około 2 mld zł.

Nowelizacja obejmuje także m.in. obniżenie stawki CIT z 19 do 15% dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność. Zostały także wprowadzone nowe sankcje VAT, które grożą za zaniżenie zobowiązania z tyt. VAT, zaniżenie kwoty zwrotu VAT, niezłożenie deklaracji oraz niezapłacenie zobowiązania z tytułu VAT – w takich przypadkach sankcja VAT wynosi 30 % kwoty zaniżenia, a dla podatników, którzy odliczają VAT z tzw. “pustych faktur” sankcja wyniesie 100%.

Zmieniła się również minimalna stawka godzinowa dla osoby zatrudnionej na podstawie umowy zlecenie i umowy o świadczenie usług. Obecnie wynosi ona 13 zł brutto.

  • Paula Nogaj
  • zdj. arc
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły